dolnykubin.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Dolný Kubín

Aktuálne spravodajstvo

Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Národná rada SR neposunula do druhého čítania návrh novely zákona o minimálnej mzde od nezaradených poslancov Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého. Schválením ich návrhu by sa zmenil mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy. Zvýšenie zárobkov Podstata ich návrhu stojí na troch pilieroch, a to na naviazaní minimálnej mzdy na 50 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, nezdaniteľnej časti na daňovníka vo výške minimálnej mzdy zníženej o odvody zamestnanca do Sociálnej poisťovne a odpočítateľnej položke pri zdravotných odvodoch vo výške minimálnej mzdy. Odporúčame:Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc Tieto opatrenia by podľa opozičných poslancov zabezpečili výrazné zvýšenie reálnych zárobkov nízkopríjmových pracujúcich, ale ťarchu tohto nárastu by okrem zamestnávateľov niesol na pleciach najmä štát. Neuspeli s návrhom Poslanci NR SR Jozef Mihál, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Simona Petrík (nezaradená) neuspeli s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. Novelou zákona chceli dať rodičom starajúcim sa o deti možnosť prepojiť starostlivosť o dieťa s čiastočným zapojením sa do trhu práce (pracovný pomer). Títo rodičia mali mať ako zamestnanci nárok na odvodovú úľavu na sociálne a zdravotné poistenie, pričom takúto úľavu by mal aj ich zamestnávateľ. Odporúčame:Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu Zamestnávateľ ani zamestnanec by neboli povinní odvádzať poistné na tieto poistenia, a tak by sa dosiahlo zníženie ceny práce pre zamestnávateľa a u zamestnancov zvýšenie ich čistého príjmu. Úľava sa mala vzťahovať len na prípady, keď mzda vyplývajúca z pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru nie je vyššia ako 40 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. K 1. januáru budúceho roka by to predstavovalo 364,80 eura. Viac k témam: jozef mihál, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Miroslav Beblavý, NR SR, Simona PetríkZdroj: Webnoviny.sk - Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel

FC Barcelona hľadá dočasnú náhradu za Dembélého, kandidátom aj Ronaldinho

BARCELONA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Španielskemu futbalovému klubu FC Barcelona poriadne nabúralo plány zranenie nedávnej akvizície Ousmaného Dembélého. Dvadsaťročný Francúz stihol po príchode z Borussie Dortmund zasiahnuť iba do troch súťažných duelov. V sobotňajšom zápase na ihrisku Getafe si roztrhol šľachy v ľavom stehne a od futbalu si oddýchne tri až štyri mesiace. Odporúčame:FC Barcelona nezaváhala ani v Getafe, v druhom polčase otočili stav 1:0 Funkcionári z Camp Nou už začali riešiť nepríjemnú situáciu a skúšajú nájsť hráča, ktorý by dočasne nahradil Dembélého. Keďže letné prestupové obdobie sa už skončilo, Katalánci môžu podpísať iba hráčov, ktorí sú momentálne bez klubovej príslušnosti. Jedným z takých je aj Brazílčan Ronaldinho. Podľa webu goal.com by práve najlepší futbalista sveta za rok 2005 mohol vyriešiť barcelonské problémy. Tridsaťsedemročný rodák z Porto Alegre však už dva roky nehrá na profesionálnej úrovni. V roku 2015 ukončil pôsobenie v klube Fluminense a odvtedy sa venuje najmä halovému futbalu. Ďalšími potenciálnymi kandidátmi podľa spomenutého portálu sú Antonio Cassano, Diego Forlán, José Antonio Reyes, Diego Capel, Florent Malouda, Claudio Pizarro, Giuseppe Rossi či Mark González. Viac k témam: FC Barcelona, futbal, La LigaZdroj: Webnoviny.sk - FC Barcelona hľadá dočasnú náhradu za Dembélého, kandidátom aj Ronaldinho © SITA Všetky práva vyhradené.

logo FC Barcelona hľadá dočasnú náhradu za Dembélého, kandidátom aj Ronaldinho

Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorým by sa 28. október presunul z pamätných dní medzi štátne sviatky, poslanci nepodporili. Návrh novely predložila do parlamentu štvorica opozičných poslancov Ondrej Dostál (OKS), Peter Osuský (SaS) a dve nezávislé poslankyne Zuzana Zimenová a Viera Dubačová. Odporúčame:Andrej Danko chce ústavou chrániť právo nosiť zbraň "Ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska a budúci rok si pripomenieme jeho 100. výročie. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,“ vysvetlili dôvody predkladatelia. Podľa návrhu zákona by sa zároveň Deň Ústavy SR, ktorý je 1. septembra, preradil medzi pamätné dni. Viac k témam: Deň Ústavy, Národná rada SR, Ústava SRZdroj: Webnoviny.sk - Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom

Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov prebieha pomalšie než v predošlom programovacom období. Vyplýva to z analýzy Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Programovacie obdobie 2014 až 2020 malo koncom júna 2017 za sebou tri a pol roka „implementácie“. Tempo je pomalšie „Ak aktuálne stavy porovnáme s tým, ako vyzeralo zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov v programovacom období 2007 až 2013 v rovnakom bode obdobia, teda po tri a pol roku, je zrejmé, že tempo čerpania, ale najmä zazmluvňovania, je pomalšie,“ uviedol analytik inštitútu Dušan Sloboda. Odporúčame:Slovensko podľa Pellegriniho o peniaze z eurofondov nepríde, predstaví nové pravidlá „Pokiaľ ide o percento čerpania z celkového záväzku EÚ tak ku koncu júna tohto roku ide o nepatrne nižšie relatívne číslo (6,97 %), než to bolo po 42 mesiacoch predošlého obdobia (8,46 %),“ dodal. Kľúčové však podľa inštitútu je, v akom stave je zazmluvňovanie. V minulom programovacom období bola po tri a pol roku zazmluvnená skoro polovica peňazí (46,01 %). V aktuálne prebiehajúcom období bola po 42 mesiacoch trvania obdobia zazmluvnená len štvrtina (25,57 %). Preteky v čerpaní eurofondov Úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho dáva do popredia ukazovateľ týkajúci sa nie čerpania či zazmluvňovania, ale vyhlásených výziev, ich počtu a alokácie zdrojov EÚ v nich obsiahnutej. Po tri a pol roku realizácie obdobia 2014 až 2020 bolo vyhlásených 263 výziev, v ktorých bolo obsiahnutých 73,24 % z celkových zdrojov EÚ na toto obdobie. „Avšak, pomerne vysoké bolo toto číslo aj po 42 mesiacoch v tom predošlom období, kedy bolo vyhlásených 301 výziev s celkovou alokáciou 82,70 %,“ doplnil Sloboda. Odporúčame:Nová ministerka školstva Lubyová predstavila štyri kľúčové oblasti, ktorým sa chce venovať Podľa konzervatívneho inštitútu je evidentné, že aj v závere tohto programovacieho obdobia budeme svedkami pretekov v čerpaní eurofondov v snahe vyčerpať peniaze ponúkané z rozpočtu EÚ pokiaľ možno na 100 %. „Opäť nebude kľúčové to, kam a na aké priority peniaze idú a k akým žiadateľom, na aké projekty putujú, ale najmä to, ako rýchlo ich dokážeme stroviť,“ konštatoval Sloboda. Viac k témam: eurofondy, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Peter PellegriniZdroj: Webnoviny.sk - Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút

Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa voľby o post predsedu samosprávneho kraja konali v polovici septembra, v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) by zvíťazil bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik so ziskom 21,7 percenta. O tretie miesto sa delia Frečo a Kusý Na druhom mieste by skončil poslanec NR SR Juraj Droba (SaS) so ziskom 15,2 percenta. O tretie miesto sa delia súčasný predseda BSK Pavol Frešo a starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý (obaja nezávislí), získali by po 15 percent. Odporúčame:Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra AKO od 13. do 18. septembra na vzorke 1000 respondentov. Odpovedali na otázku: "Už sú známe mená kandidátov na predsedov VÚC. Ak by sa voľby konali tento víkend, ktorému z kandidátov, ktorých mená vám prečítam, by ste dali svoj hlas? Budem vám mená čítať v náhodnom poradí." Výsledky prieskumu poskytla agentúre SITA Kamila Hříchová z agentúry AKO. 10 kandidátov má menej ako dve percentá Publicista Daniel Krajcer by mal 7,1 percenta hlasov a starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva by získal 6,7 percenta hlasov. Bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler by skončil so ziskom 4,4 percenta, predsedníčku Strany zelených Slovenska (SZS) Natáliu Hanulíkovú by volilo 3,6 opýtaných ľudí. Ostatní z 18 kandidátov by získali menej ako dve percentá. Podľa prieskumu 11,2 percenta opýtaných deklarovalo, že by určite nešli voliť, 20,4 percenta nevedelo, koho by teraz volili a 0,8 percenta odmietlo prezradiť, koho by volili. Rozhodnutých by teda bolo 67,6 percenta respondentov. Kandidát % z rozhodnutých voličov Milan Ftáčnik 21,7 Juraj Droba 15,2 Pavol Frešo 15,0 Rudolf Kusý 15,0 Daniel Krajcer 7,1 Ján Mrva 6,7 Jozef Uhler 4,4 Natália Hanulíková 3,6 Martin Jakubec 1,9 Ľubomír Huďo 1,7 Ľubomír Kolárik 1,6 Jozef Danko 1,5 Lukáš Parízek 1,2 Jalal Suleiman 1,2 Rastislav Blaško 0,9 Marián Leinerovič 0,5 Milan Lopašovský 0,4 Andrej Trnovec 0,4   Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana

Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Prieskum volebných preferencií voličov na bratislavského župana od agentúry AKO ukazuje, že poslanec NR SR Juraj Droba zo strany Sloboda a Solidarita sa prepracoval na druhú pozíciu aj napriek tomu, že niektorí konkurenti už od februára vedú intenzívnu bilbordovú kampaň. Program spravený pre ľudí „Postupne sa napĺňajú naše predpoklady. V kraji mám za sebou podporu SaS a širokú koalíciu šiestich slušných strán, so silnou 49-člennou kandidátkou na poslancov do župného zastupiteľstva. Postupujeme ako jeden tím,“ hovorí Juraj Droba. Odporúčame:Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana Toho vo voľbách podporujú okrem SaS aj OĽANO, Nova, SMK, OKS a Zmena zdola Jána Budaja. K spoločnej kandidátke poslancov sa pridalo aj KDH. „Program, s ktorým ideme do volieb, je spravený pre ľudí, aby pocítili dôležitosť župy v ich živote, aby zistili, čo všetko župa ovplyvňuje,“ povedal Juraja Droba. Ľudia majú nárok na viac Za Jurajom Drobom stoja aj verejne známe osoby a aktivisti. „Najviac si vážim podporu samotného Richarda Sulíka a celej SaS, ktorá si ma jednohlasne vybrala ako kandidáta na župana. Ľudia z Bratislavského kraja našťastie vždy pristupovali k voľbám zodpovednejšie a nenechali sa zlákať len reklamnou kampaňou. Viacerí kandidáti mesiace platia desiatky tisíc eur, aby presvedčili ľudí, že sú nezávislí. Pri odpovediach používajú frázy ako \'kampaň mám financovanú z vlastných úspor\', ktorým už nikto neverí,“ dodal Juraj Droba. „Mojou povinnosťou je presvedčiť ľudí, že jedinou alternatívou nielen v riadení celej krajiny, ale aj v regionálnej politike, je silná pravicová koalícia. Jedinou cestou je spojiť sa v boji proti korupcii a začať robiť poctivú politiku. Ľudia majú nárok na viac,“ uzavrel kandidát na bratislavského župana Juraj Droba. Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, Juraj Droba, Župné voľby do VÚC 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba

Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, 40-ročný vodič dodávky Renault Trafik medzi obcami Chrabrany a Urmince v miernej pravotočivej zákrute prešiel z doposiaľ presne nezistených príčin do protismeru, kde sa čelne zrazil s osobným autom Fiat Punto. Vodička Fiatu utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Odporúčame:Foto: Vodič Volkswagenu prešiel srnu a narazil do stromu, jeho manželka nehodu neprežila Vodič dodávky sa pri nehode nezranil. "Dychová skúška na zistenie alkoholu bola u vodiča negatívna. Presná príčina dopravnej nehody je v štádiu vyšetrovania, vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia," uviedla Bruchterová. V súvislosti so sychravým počasím a zníženou viditeľnosťou polícia vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti na cestách. Kombinácia dažďa, mrholenia, tmy a mokrej vozovky si podľa policajtov vyžaduje maximálnu koncentráciu. Jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena

Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície z Komárna obvinila zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom nebezpečného vyhrážania a porušovania domovej slobody 25-ročného Dávida. Odporúčame:Afganské dievča ubodal na smrť jej vlastný brat, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, obvinený v nedeľu 17. septembra popoludní poškodil a následne vytlačil vchodové dvere na rodinnom dome a vošiel dnu. "Muž maskovaný kuklou a s mačetou v ruke rozbil v obývacej miestnosti dva televízory, elektrické ističe a odtrhol rozvodovú skrinku od elektriny. Následne so slovami ´zabijem ťa´ s mačetou zaútočil na 28-ročného Attilu. Počas toho, ako sa bránil, strhol útočníkovi z hlavy kuklu a spoznal v ňom svojho mladšieho brata, ktorý odhodil mačetu a z miesta ušiel," uviedla Bruchterová. Policajti Dávida zadržali. Sudca vyhovel návrhu na vzatie do väzby a obvinený bude stíhaný väzobne. Za tieto skutky mu v zmysle zákona hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, dodala Bruchterová s tým, že 28-ročný brat počas útoku utrpel viaceré zranenia. Škoda, ktorá vznikla na majetku, doposiaľ nebola vyčíslená. Viac k témam: krimiZdroj: Webnoviny.sk - Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory

12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

BRATISLAVA 19. septembra 2017 (WBN/PR) Stredoeurópska nadácia a Slovnaft aj tento rok podporia talentované deti a mládež na Slovensku sumou 66 000 eur o grant sa môžu uchádzať talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu novinkou tohto ročníka je zaradenie nových športov populárnych najmä medzi mladými ľuďmi počas uplynulých 10 rokov bolo podporených 322 mladých talentov sumou takmer 650 000 eur Mimoriadne talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu môžu získať už jedenásty rok finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy (TNE). O grant, ktorý udeľuje spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia (CEF), môžu požiadať do 23. októbra 2017. Prihlášky mladých talentovaných hudobníkov, hercov, výtvarníkov, vedcov a športovcov budú posudzovať odborné poroty. V minulých rokoch boli ich členmi napr. Michal Hudák, Peter Marcin, Ján Filc, Marián Čekovský, Peter Lipa, Lukáš Latinák, Štefan Svitko, Richard Lintner, výtvarníčka Ilona Németh, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská, fyzik Martin Mojžiš, klavirista Miki Škuta, riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman a pedagóg  FTVŠ UK Ľubor Tománek. „Som šťastná, že vidím stále viac výsledkov tohto projektu. Mladí ľudia, ktorým sme finančne pomohli v  prvých ročníkoch, dnes pracujú na zaujímavých úlohách na svetových univerzitách v USA, Nemecku, Veľkej Británii. Viacerí z nich nás vtedy žiadali o podporu štúdia alebo stáže. Mnohým z nich sme pomohli a dnes môžem povedať, že to bola tá najlepšia investícia,“ uviedla Silvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie. Do predchádzajúceho ročníka sa prihlásilo 183 talentovaných detí z celého Slovenska. Najväčšiu skupinu uchádzačov o grant tvorili hudobníci a v športovej oblasti prevládali atletické disciplíny. Dve odborné poroty rozhodli, že granty získa 54 talentov v oblasti umenia, vedy a športu v celkovej výške 66 000 eur. Rovnakú sumu plánujú organizátori rozdeliť aj tento rok. Uzávierka prihlášok je 23. októbra 2017 a finálové výberové kolá sú naplánované na február 2018. „Tento rok sme rozšírili možnosť získať grant o niektoré nové športy, ktoré boli nedávno zaradené na olympiádu, ako bejzbal/softbal, športové  lezenie, skejtbording a surfing. To sú športy, ktoré u nás síce nemajú dlhú tradície, ale tešia sa obľube medzi mladými ľuďmi a veríme, že aj naša pomoc bude niektorých z nich motivovať, aby v nich dosiahli pozoruhodné úspechy“, dodáva Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s. V ostatnom ročníku programu získala podporu napríklad mimoriadna slovenská slalomárka Klaudia Nemcová, ktorá sa tento rok len ako 16-ročná prebojovala do hlavnej súťaže na majstrovstvá sveta. Jednou z podporených v minulom roku je aj Kristína Uličná, študentka biomedicíny v Londýne, ktorej grant umožnil stáž v New Yorku na špičkovom medicínskom centre, čo je ďalší krok v jej ceste k neurovedeckému a onkologickému výskumu. Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk Kontaktné osoby: Central European Foundation / Stredoeurópska nadácia (CEF) Juraj Tedla -  koordinátor programu cef@cef.sk tel.: +421 918 707 397 SLOVNAFT, a.s. Ladislav Procházka – externá komunikácia tel: +421 914 775 775 Viac k témam: Slovnaft, Stredoeurópska nadácia, Talenty Novej EurópyZdroj: Webnoviny.sk - 12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo 12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám

PEKING 19. septembra (WebNoviny.sk) - Európska únia vyzýva Čínu, aby splnila svoje sľuby a otvorila ekonomiku zahraničným investíciám. Opačný postoj môže mať negatívny dopad na úsilie o liberalizáciu svetového obchodu, varovala v utorok Európska obchodná komora v Pekingu. Odporúčame:Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam Organizácia v aktuálnej správe upozorňuje na sériu nových reštriktívnych opatrení, ktoré Čína zaviedla v oblastiach ako obchod s tovarmi, expresné doručovateľské služby alebo právne služby. Zároveň predložila návrhy zmien na liberalizáciu čínskej ekonomiky s jej dominantným štátnym sektorom. „Súčasný nedostatok reciprocity vo (vzájomnom) prístupe na trhy sa stáva politicky neudržateľným,“ uviedol prezident komory Mats Harborn na tlačovej konferencii. „Obávame sa, že pokiaľ sa táto situácia rýchlo nezmení, nastúpi odpor proti liberalizácii globálnej ekonomiky,“ dodal Harborn. Odporúčame:Firma Eset upozorňuje na falošné súťaže na Facebooku, môžete prísť o peniaze Podobné výzvy v poslednom čase adresovali Pekingu aj obchodné komory USA a iných krajín. Európska obchodná komora v aktuálnej správe pripomína, že v zozname ekonomiky podľa ich otvorenosti priamym zahraničným investíciám z dielne Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj sa Čína umiestnila na 59. mieste spomedzi 62 hodnotených krajín. Viac k témam: Čína, ekonomika, Európska úniaZdroj: Webnoviny.sk - Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám

Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Reforma Organizácie Spojených národov (OSN) je jeden z procesov, ktoré v rámci organizácie rezonujú najviac. Globálne výzvy si vyžadujú aj globálne odpovede - ich základným pilierom je pevná a efektívna Organizácia Spojených národov. Uviedol to v pondelok v New Yorku štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, ktorý zastupoval Slovenskú republiku ako predstaviteľ jednej z dvanástich spoluhostiteľských krajín na podujatí k reforme manažmentu OSN, organizovanom americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Reforma má zlepšiť postavenie „Sme presvedčení, že úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, posilniť jej postavenie a vážnosť vo svete. Slovenská republika je pripravená podporiť generálneho tajomníka OSN a jeho tím v tejto snahe. Máme za to, že k trom oblastiam reforiem - mier a bezpečnosť, rozvojový pilier, manažment - je potrebné pristupovať spoločne, keďže sú navzájom úzko previazané,“ uviedol Korčok. Slovenská republika je dlhodobým podporovateľom reformy OSN, ktorej cieľom je vytvorenie flexibilnejšej a efektívnejšej organizácie. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Odporúčame:Video: Minister Lajčák zložil slávnostný sľub predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN V predvečer otvorenia rozpravy 72. Valného zhromaždenia OSN zorganizoval generálny tajomník António Guterres podujatie na vysokej úrovni k osobitným opatreniam na ochranu pred sexuálnym vykorisťovaním a násilím v mierových operáciách OSN. Jeho cieľom je vyjadriť solidaritu a zdôrazniť záväzok zo strany hláv štátov a vlád, vedúcich predstaviteľov medzinárodných a regionálnych organizácií a občianskej spoločnosti pomáhať obetiam sexuálneho zneužívania a vykorisťovania. Podujatie zároveň reflektuje Správu generálneho tajomníka OSN k osobitným opatreniam na ochranu proti sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu. Politický signál „Svojou prítomnosťou na podujatí som vyslal v mene Slovenskej republiky jasný politický signál a podporu politike nulovej tolerancie voči sexuálnemu násiliu. Ochrana ľudských práv, civilistov, dôstojnosti života a pomoc obetiam sú morálne princípy, ktoré na medzinárodných fórach úzkostlivo sledujeme a presadzujeme. Garancia dôstojného života je aj jednou z priorít predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka,“ uviedol na margo stretnutia Korčok. Odporúčame:Za diskrimináciu považujem, že Slovensko je jednou z piatich krajín bez agentúry, vyhlásil Korčok Štátny tajomník MZV využil priestor aj na bilaterálne stretnutie so štátnym tajomníkom pre zahraničné veci ministerstva zahraničných vecí Mexika Carlosom de Icaza, zúčastnil sa aj na podujatí na vysokej úrovni k dôsledkom hurikánu Irma, ktoré zorganizoval predseda 72. VZ OSN Miroslav Lajčák spoločne s generálnym tajomníkom OSN Guterresom. Pracovný program prvého dňa v New Yorku uzavrel neformálnym stretnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ venovaným situácii v Líbyi. Viac k témam: Donald Trump, Ivan Korčok, Miroslav Lajčák, OSN Organizácia spojených národovZdroj: Webnoviny.sk - Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok

Cibulková zdolala Suárezovú-Navarrovú a v Tokiu postúpila do ďalšieho kola

TOKIO 19. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková ako piata nasadená hráčka zvíťazila v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na tenisovom turnaji WTA Premier Toray Pan Pacific Open v japonskom Tokiu nad nenasadenou Španielkou Carlou Suárezovou-Navarrovou 6:3, 6:3 za 1 hodinu a 23 minút. Dvadsaťosemročná Bratislavčanka tak úspešne otvorila jesennú časť sezóny. Tokio - dvojhra - 1. kolo: Dominika Cibulková (SR-5) - Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 6:3, 6.3 Viac k témam: Dominika Cibulková, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Cibulková zdolala Suárezovú-Navarrovú a v Tokiu postúpila do ďalšieho kola © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková zdolala Suárezovú-Navarrovú a v Tokiu postúpila do ďalšieho kola

Brankár Neuer sa vážne zranil na tréningu, Bayernu bude chýbať niekoľko mesiacov

MNÍCHOV 19. septembra (WebNoviny.sk) - Brankár nemeckého futbalového klubu Bayern Mníchov Manuel Neuer, ktorý si v priebehu pondelňajšieho tréningu privodil vážne zranenie ľavej nohy, by mohol nútene absentovať niekoľko mesiacov. Referuje o tom nemecký Bild. Neuer sa počas tréningovej jednotky sťažoval na bolesť v ľavej nohe. Okamžite podstúpil vyšetrenie, ktoré preukázalo, že jedna z kostí je zlomená. Bavorský klub zatiaľ v tejto súvislosti nevydal žiadne oficiálne stanovisko, keďže má v úmysle počkať na výsledky podrobnejších utorňajších testov. Odporúčame:Video: Hertha s Pekaríkom aj Dudom iba remizovala, Dortmund roztrhal capkov Problémy s ľavou nohou nie sú u Neuera ničím zvláštnym. Prvá indispozícia tejto časti tela sa uňho prejavila už počas minulosezónneho štvrťfinále Ligy majstrov proti neskoršiemu víťazovi súťaže Realu Madrid. Po dlhej rekonvalescencii sa iba prednedávnom vrátil do hry, ale zdá sa, že zranenie nebolo dostatočne preliečené. Neuer pravdepodobne bude musieť podstúpiť operáciu a niekoľko mesiacov si nezachytá. Zranenie kľúčového hráča rozhodne nepridalo na atmosfére v mníchovskom mužstve. Už niekoľko dní sa v médiách prepiera budúcnosť kanoniera Roberta Lewandowského, ktorý verejne kritizoval transferovú politiku v klube. Viac k témam: FC Bayern Mníchov, futbal, I. bundesliga, Manuel NeuerZdroj: Webnoviny.sk - Brankár Neuer sa vážne zranil na tréningu, Bayernu bude chýbať niekoľko mesiacov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brankár Neuer sa vážne zranil na tréningu, Bayernu bude chýbať niekoľko mesiacov

Hokejisti SKA Petrohrad majú na dosah nový rekord KHL

PETROHRAD 18. septembra (WebNoviny.sk) - Hokejisti úradujúceho šampióna Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) SKA Petrohrad majú na dosah nový rekord súťaže v počte víťazstiev v úvode sezóny. Odporúčame:Vedenie KHL rozhodlo o rozdelení ziskov, Slovan dostane 180-tisíc eur Zverenci trénera Viačeslava Bykova zatiaľ uspeli vo všetkých dvanástich stretnutiach nového ročníka a vyrovnali tým vlastný rekord spred troch rokov. Šancu vylepšiť vlastné maximum súťaže majú vo štvrtok 21. septembra na ľade Avangardu Omsk. Najdlhšiu víťaznú šnúru v KHL bez ohľadu na fázu základnej časti drží práve Omsk, ktorý v sezóne 2010/2011 s českou legendou Jaromírom Jágrom nenašiel premožiteľa v 18 dueloch za sebou. Informácie priniesol oficiálny web KHL. Viac k témam: hokej, KHL Kontinentálna hokejová liga, SKA PetrohradZdroj: Webnoviny.sk - Hokejisti SKA Petrohrad majú na dosah nový rekord KHL © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hokejisti SKA Petrohrad majú na dosah nový rekord KHL

Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne

MOSKVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 77 rokov zomrel bývalý ruský dôstojník Stanislav Petrov. Rodák z Vladivostoku skonal ešte 19. mája, no jeho rodina zverejnila informáciu o úmrtí až v týchto dňoch. Nemecký filmár Karl Schumacher mu chcel 7. septembra cez telefón zablahoželať k narodeninám, no jeho syn uviedol, že otec zomrel. Odporúčame:Zomrela 117-ročná Violet Brown, najstaršia žijúca osoba na svete Petrov v roku 1983 spozoroval na prístrojoch údaje, podľa ktorých USA vypustili na Rusko jadrové rakety. Situáciu však vyhodnotil ako planý poplach a nenahlásil ju nadriadeným, čím zabránil možnému jadrovému útoku Rusov voči Američanom. Následné vyšetrovanie ukázalo, že ruské satelity chybne identifikovali odraz slnečného žiarenia na oblakoch ako medzikontinentálne balistické strely. Viac k témam: Stanislav Petrov, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne

Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v pondelok vyvíjali zmiešane. Ľahká americká ropa si prilepšila o 2 centy a uzavrela na úrovni 49,91 USD za barel. Odporúčame:Vývoj cien ropy bol zmiešaný, zlato zlacnelo Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, však zlacnela o 14 centov na 55,48 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa zvýšila o 1 cent na 1,67 USD za galón, ale vykurovací olej zlacnel o 2 centy na 1,78 USD za galón. (1 EUR = 1,1948 USD) Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila

Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Ryanair zverejnila zoznam zrušených letov. Cestujúci, ktorí majú kúpené letenky na pondelky 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra, si tak budú musieť svoje lety prebookovať, alebo požiadať dopravcu o vrátenie peňazí. Odporúčame:Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom Írsky nízkonákladový dopravca zruší aj všetky pondelkové lety z londýnskeho letiska Stansted do Bratislavy a späť až do 23. októbra. Pasažierov dotknutých letov bude Ryanair kontaktovať priamo, a to na mailom na adrese, ktorú zadali pri rezervovaní letenky. Odporúčame:Ryanair mení pravidlá pre príručnú batožinu, cestujúci s prioritným nástupom budú mať výhodu Zrušené lety spoločnosti Ryanair: Pondelok: 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR4545 Barcelona Porto FR4546 Porto Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR5392 Miláno B Lamezia FR5393 Lamezia Miláno B FR4113 Miláno B Neapol FR4114 Neapol Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR4522 Brusel C Miláno B FR4523 Miláno B Brusel C FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR3239 Brusel C Manchester FR3238 Manchester Brusel C FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR672 Dublin Birmingham FR673 Birmingham Dublin FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2498 Londýn S Bratislava FR2499 Bratislava Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S   Utorok: 26. septembra, 3., 10., 17. a 24. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR4113 Miláno B Neapol FR4114 Neapol Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR6316 Brusel C Marseille FR6315 Marseille Brusel C FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR211 Dublin Londýn S FR212 Londýn S Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR1884 Londýn S Madrid FR5317 Madrid Santiago FR5318 Santiago de Compostela Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR7474 Porto Paríž B FR7475 Paríž B Porto FR2672 Londýn S Rím C FR 2673 Rím C Londýn S FR972 Londýn S Janov FR973 Janov Londýn S FR1374 Londýn S Praha FR1375 Praha Londýn S   Streda: 27. septembra, 4., 11., 18. a 25. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR5192 Miláno B Lamezia FR5193 Lamezia Miláno B FR2105 Brusel C Toulouse FR2106 Toulouse Brusel C FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR506 Dublin Bristol FR507 Bristol Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2932 Lisabon Brusel FR2931 Brusel Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR2528 Madrid Berlín FR2529 Berlín Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR4586 Porto Barcelona FR4587 Barcelona Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR3717 Londýn S Budapešť FR3718 Budapešť Londýn S   Štvrtok: 28. septembra, 12., 19. a 26. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR9162 Barcelona Birmingham FR9163 Birmingham Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR2990 Miláno B Kodaň FR2989 Kodaň Miláno B FR4199 Miláno B Londýn S FR4194 Londýn S Miláno B FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR6055 Brusel C Benátky FR6056 Benátky Brusel C FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR46 Dublin Brusel C FR47 Brusel C Dublin FR3978 Dublin Madrid FR3979 Madrid Dublin FR7000 Rím F Brusel Z FR7010 Brusel Z Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR5317 Madrid Santiago FR5318 Santiago Madrid FR9135 Porto Paríž B FR9134 Paríž B Porto FR8348 Porto Londýn S FR8347 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR9967 Londýn S Sofia FR9968 Sofia Londýn S FR5062 Londýn S Poznan FR5063 Poznan Londýn S   Piatok: 29. septembra, 6., 13., 20. a 27. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR3976 Barcelona Dublin FR3977 Dublin Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR5551 Miláno B Kolín nad Rýnom FR5550 Kolín nad Rýnom Miláno B FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR3239 Brusel C Manchester FR3238 Manchester Brusel C FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR22 Dublin Paríž B FR23 Paríž B Dublin FR664 Dublin Birmingham FR665 Birmingham Dublin FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2932 Lisabon Brusel FR2931 Brusel Lisabon FR1671 Lisabon Porto FR1672 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR5983 Madrid Miláno B FR5984 Miláno B Madrid FR4584 Porto Barcelona FR4585 Barcelona Porto FR7478 Porto Paríž B FR7479 Paríž B Porto FR8348 Porto Londýn S FR8347 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR1396 Londýn S Oslo FR1397 Oslo Londýn S FR2352 Londýn S Kolín nad Rýnom FR2353 Kolín nad Rýnom Londýn S   Sobota: 30. septembra, 7., 14., 21. a 28. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR4545 Barcelona Porto FR4546 Porto Barcelona FR5292 Miláno B Lamezia FR5293 Lamezia Miláno B FR4111 Miláno B Neapol FR4112 Neapol Miláno B FR5505 Miláno B Nuremberg FR5506 Nuremberg Miláno B FR8795 Miláno B Brindisi FR8796 Brindisi Miláno B FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR6105 Brusel C Rím C FR6106 Rím C Brusel C FR4526 Brusel C Miláno B FR4527 Miláno B Brusel C FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR552 Dublin Manchester FR553 Manchester Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR9795 Rím F Marseille FR9796 Marseille Rím F FR7075 Rím F Bari FR7076 Bari Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR7474 Porto Paríž B FR7475 Paríž B Porto FR4703 Porto Miláno B FR4702 Miláno B Porto FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR9967 Londýn S Sofia FR9968 Sofia Londýn S FR281 Londýn S Toulouse FR282 Toulouse Londýn S FR2134 Londýn S Rzeszow FR2135 Rzeszow Londýn S   Nedeľa: 1., 8., 15. a 22. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR1135 Barcelona Berlín FR1134 Berlín Barcelona FR8885 Miláno B Brindisi FR8886 Brindisi Miláno B FR7951 Miláno B Catania FR7952 Catania Miláno B FR3772 Miláno B Bukurešť FR3773 Bukurešť Miláno B FR3745 Brusel C Pisa FR3746 Pisa Brusel C FR1057 Brusel C Varšava M FR1058 Varšava M Brusel C FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR202 Dublin Londýn S FR205 Londýn S Dublin FR1452 Dublin Brusel FR1453 Brusel Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR6066 Lisabon Terceira FR6067 Terceira Lisabon FR2017 Madrid Lanzarote FR2018 Lanzarote Madrid FR5995 Madrid Londýn S FR5996 Londýn S Madrid FR5484 Madrid Porto FR5485 Porto Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR4584 Porto Barcelona FR4585 Paríž B Porto FR2862 Porto Luxemburg FR2863 Luxemburg Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR1394 Londýn S Oslo FR1395 Oslo Londýn S   Zdroj: Ryanair Viac k témam: letecká doprava, RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam

Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu

BENÁTKY 19. septembra (WebNoviny.sk) - Britská dôchodkyňa našla počas návštevy Benátok vrecko s hotovosťou 2700 eur. Namiesto ponechania si veľkej sumy peňazí ich 67-ročná žena priniesla na najbližšiu policajnú stanicu. Londýnčanka našla peniaze v blízkosti kanála Rio dei Tre Ponti v sobotu približne o deviatej večer. Polícia pre talianske médiá uviedla, že peniaze pravdepodobne súvisia s kriminálnou činnosťou. Žena navštívila Benátky ako posledné mesto na výlete po Taliansku, v rámci ktorého bola aj v Neapole, Ríme a Florencii. Odovzdaním peňazí na miestnej policajnej stanici preukázala podľa polície nezvyčajnú čestnosť a zásadové správanie. Viac k témam: peniaze, TalianskoZdroj: Webnoviny.sk - Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu

Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy

SAN JUAN 19. septembra (WebNoviny.sk) - Hurikán Maria zosilnel na búrku piatej kategórie a v pondelok v noci zasiahol ostrov Dominika v Karibiku, pričom meteorológovia varujú, že môže ešte zosilnieť. Maria smeruje ďalej cez oblasť, ktorú len nedávno zničil hurikán Irma a v stredu by mala zasiahnuť Portoriko. Skazu, ktorú so sebou priniesol hurikán, zachytil v sérii statusov na sociálnej sieti Facebook premiér Dominiky Roosevelt Skerrit, ktorý podľa vlastných slov počul, ako z domov odlietavajú strechy, pričom neskôr prišiel aj on o tú svoju a jeho dom zaplavilo. O niekoľko minút ho zachránili. Odporúčame:Hurikán Maria zasiahne ostrovy zničené hurikánom Irma Americké Národné centrum pre hurikány informovalo, že rýchlosť vetra Marie v pondelok večer dosiahla 260 kilometrov za hodinu. Oko hurikánu sa pritom zúžilo na 16 kilometrov, čo naznačuje, že môže ešte viac zosilnieť. Maria by mala priniesť 25 až 38 centimetrov zrážok, pričom na niektorých miestach to môže byť ešte viac. Varovania pred hurikánom vydali aj Americké a Britské panenské ostrovy, Montserrat, Guadeloupe a Svätý Krištof a Nevis. Varovania pred tropickou búrkou platia na Antigue a Barbude, Sabe, Svätom Eustachovi, Sint Maarten, Svätej Lucii, Martiniku a Anguille. Viac k témam: hurikán, Hurikán Mária, počasieZdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy

V prípravných zápasoch NHL sa predstavili aj Slováci, Halák nedostal gól a Jaroš asistoval

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) - Dve tretiny s čistým kontom odchytal Jaroslav Halák v drese New York Islanders v prípravnom zápase proti mestskému rivalovi Rangers pred novou sezónou hokejovej NHL. Potom Haláka (kryl 22 striel) vystriedal Eamon McAdam, ktorý inkasoval až v predĺžení z hokejky Neala Pionka a Rangers zvíťazili 1:0. Odporúčame:V kempoch tímov NHL je ešte 16 Slovákov, Pospíšil už putoval na farmu V pondelkovej príprave sa dobre uviedol aj slovenský obranca v drese Ottawy Christián Jaroš. K víťazstvu svojho tímu nad Torontom 6:2 prispel aj jednou asistenciou. V 8. min Jaroš našiel Hoffmana na červenej čiare a ten sa blysol skvelým nájazdom, ktorý premenil na svoj druhý gól v zápase. Jaroš si pripísal aj plusový bod a dve strely na bránku. V pondelkových prípravných zápasoch sa predstavili aj útočníci Marko Daňo (Winnipeg) a Marek Hrivík (Calgary), ale do štatistík produktivity sa nezapísali. Prípravné zápasy účastníkov NHL: pondelok Boston - Montreal 3:2 (0:0, 3:2, 0:0) Buffalo - Carolina 2:3 po predĺž. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1) New Jersey - Washington 4:1 (0:1, 3:0, 1:0) New York Rangers - New York Islanders 1:0 po predĺž. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0) * Jaroslav Halák odchytal 39:50 min a zneškodnil všetkých 22 striel Ottawa - Toronto 6:2 (4:1, 2:0, 0:1) * Christián Jaroš (Ottawa) odohral 18:11 min, 1 asistencia, 1 pluska, 2 strely na bránku Calgary - Edmonton 4:5 (1:2, 1:2, 2:1) Winnipeg - Minnesota 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1) * Marko Daňo (Winnipeg) odohral 9:23 min, 1 mínuska, 2 zblokované strely Edmonton - Calgary 5:2 (3:0, 0:0, 2:2) * Marek Hrivík (Calgary) odohral 14:19 min, 3 strely, 2 mínusky Viac k témam: hokej, NHLZdroj: Webnoviny.sk - V prípravných zápasoch NHL sa predstavili aj Slováci, Halák nedostal gól a Jaroš asistoval © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V prípravných zápasoch NHL sa predstavili aj Slováci, Halák nedostal gól a Jaroš asistoval

Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Nedostatok špecialistov v oblasti IT a telekomunikácií spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a najvyššie mzdy v tomto segmente môžu dosahovať až 6 tisíc eur za mesiac. Vyplýva to z prieskumu miezd pre Slovenskú republiku, ktorý vypracovala personálna agentúra Grafton Slovakia. Mzdový prieskum 2017 poskytuje porovnanie finančného ohodnotenia v siedmich kľúčových segmentoch, v ôsmich krajoch. Nedostatok špecialistov Ako zhodnotila personálna agentúra, už niekoľko rokov sa oblasť informačných technológií a telekomunikácií spája s nadpriemernými platmi, dopytom po odborníkoch a vyššou fluktuáciou zamestnancov. Odporúčame:Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu "Ani rok 2017 nie je výnimkou. Nedostatok špecialistov spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a boj o zamestnancov. Trh momentálne najviac potrebuje programátorov so zameraním na vývoj webových a mobilných aplikácií, ako aj odborníkov na cloudové, ERP riešenia, pracovníkov helpdesku, špecialistov na aplikačnú podporu, sieťové technológie a virtualizáciu," priblížila agentúra. Požiadavka na ovládanie anglického jazyka je pre absolventov samozrejmosťou. Stále častejšie sú dopytovaní absolventi so znalosťou nemčiny. Konkurencia medzi firmami "Pre celú oblasť informačných technológií sú typické veľké regionálne rozdiely v mzdovom nastavení. Najvyššie mzdy dosahujú pracovníci v Bratislave. Mzda riaditeľa informačných technológií môže v hlavnom meste dosiahnuť až 6 tisíc eur za mesiac, avšak v iných mestách môže byť obdobný výkon ohodnotený od 3 600 eur, ako napríklad v Banskej Bystrici," konštatoval country manager zo spoločnosti Grafton Slovakia Miroslav Garaj. Nástupné mzdy v Bratislavskom kraji, aj v prípade čerstvých absolventov, dosahujú až 1 200 eur. Odporúčame:Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc K tým lepšie ohodnoteným vo svojom odvetví patria IT manažéri. Na týchto pozíciách mzda dosahuje 3 500 eur v hlavnom meste a neklesá pod hranicu 2 500 eur. Manažéri v oblasti testovania softvéru v Bratislave či v Košiciach zarobia v priemere 2 750 eur. Napríklad v Banskej Bystrici sa mzdy na tejto pozícii pohybujú od 1 900 eur do 2 300 eur. Viac k témam: Informačné technológie, platy, prieskumZdroj: Webnoviny.sk - Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur

Video: Celta Vigo sa v La Lige výsledkovo trápi, Lobotka odohral celý zápas

BARCELONA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Klub Celta Vigo slovenského reprezentanta Stanislava Lobotku sa v najvyššej španielskej futbalovej súťaži zatiaľ výsledkovo trápi. Odporúčame:Video: Real bez potrestaného Ronalda zvíťazil 3:1, žltá ponorka nezaváhala na pôde Alavésu V pondelkovej dohrávke 4. kola prehral na pôde Espanyolu Barcelona 1:2 a so ziskom troch bodov mu priebežne patrí až 17. miesto. Mladý Slovák na hracej ploche strávil celý duel, gólovo sa však nepresadil. Espanyol v pondelok zaznamenal prvú výhru v súťaži a dostal sa aj pred Celtu Vigo. Lobotkov tím sa už vo štvrtok predstaví doma proti Getafe. La Liga - 4. kolo výsledok pondelkového zápasu Espanyol Barcelona - Celta Vigo 2:1 (2:0) Góly: 10. G. Moreno, 24. Piatti - 69. Sisto Stanislav Lobotka (Celta Vigo) odohral celý zápas Tabuľka La Ligy 1. FC Barcelona 4 4 0 0 11:1 12 2. FC Sevilla 4 3 1 0 6:1 10 3. San Sebastián 4 3 0 1 11:7 9 4. Real Madrid 4 2 2 0 9:4 8 5. Atlético Madrid 4 2 2 0 8:3 8 6. Bilbao 4 2 1 1 3:1 7 7. Villarreal 4 2 0 2 6:5 6 8. Levante 4 1 3 0 5:4 6 9. Valencia 4 1 3 0 4:3 6 10. Leganés 4 2 0 2 3:3 6 11. Betis Sevilla 4 2 0 2 5:7 6 Las Palmas 4 2 0 2 5:7 6 13. Eibar 4 2 0 2 2:4 6 14. Getafe 4 1 1 2 3:4 4 15. Girona 4 1 1 2 3:5 4 16. Espanyol Barcelona 4 1 1 2 3:8 4 17. Celta Vigo 4 1 0 3 5:7 3 18. La Coruňa 4 0 1 3 5:11 1 19. Málaga 4 0 0 4 1:6 0 20. Alavés 4 0 0 4 0:7 0 Viac k témam: Celta Vigo, futbal, La Liga, Španielsko, Stanislav LobotkaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Celta Vigo sa v La Lige výsledkovo trápi, Lobotka odohral celý zápas © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Celta Vigo sa v La Lige výsledkovo trápi, Lobotka odohral celý zápas

Halák nepovažoval návrat na farmu ako sklamanie, ale ako možnosť pomôcť spoluhráčom

NEW YORK 18. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák aktuálne bojuje o čo najlepšiu pozíciu v klube zámorskej NHL New York Islanders pred novou sezónou profiligy. Tridsaťdvaročný Bratislavčan určite nechce skončiť ako v predchádzajúcom súťažnom ročníku, keď v NHL odchytal 28 duelov a ďalších 27 vo farmárskej AHL za Bridgeport. Islanders držal v hre o postup „Mal som možnosť vyhnúť sa farme, no to by mi asi viac uškodilo ako pomohlo. Chcel som ísť nižšie, popracovať na istých drobnostiach a hlavne odchytať nejaké zápasy. Snažil som sa koncentrovať na aktuálny stav a nemyslieť na to, čo bude neskôr,“ povedal Halák v rozhovore pre oficiálny web profiligy. V AHL strávil Halák tri mesiace, do NHL sa vrátil 24. marca a v zápase proti Pittsburghu vychytal víťazstvo pri 37 úspešných zásahoch. Potom držal Islanders v hre o postup do play-off až do konca základnej časti. Odporúčame:V kempoch tímov NHL je ešte 16 Slovákov, Pospíšil už putoval na farmu Bojovali sme do posledného duelu „Nemyslel som na to. Vždy tvrdím, že čo človeka nezabije, to ho posilní. Nie niekedy, ale vždy sa vecí dejú z istého dôvodu. Hľadal som na všetkom pozitíva. Mohol som byť sklamaný z preradenia na farmu, no ja som to zobral ako možnosť pomôcť chlapcom. Po návrate do prvého mužstva som si potom počkal na svoju šancu. Dočkal som sa jej a darilo sa mi. Síce sme zostali bez play-off, no do posledného duelu sme oň bojovali,“ pokračoval slovenský gólman. A ako vidí situáciu pred novým ročníkom? „Posledná sezóna nebola dobrá. Netýka sa to iba mňa, ale aj ďalších chlapcov. Veľa zohral zlý začiatok základnej časti. Teraz potrebujeme zbierať body od úvodu, aby sme na konci necítili bolesť,“ dodal. Viac k témam: hokej, Jaroslav Halák, NHLZdroj: Webnoviny.sk - Halák nepovažoval návrat na farmu ako sklamanie, ale ako možnosť pomôcť spoluhráčom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Halák nepovažoval návrat na farmu ako sklamanie, ale ako možnosť pomôcť spoluhráčom

Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Írsky nízkonákladový dopravca Ryanair zruší všetky pondelkové lety z londýnskeho letiska Stansted do Bratislavy a späť až do 23. októbra. Odporúčame:Ryanair v nasledujúcich týždňoch zruší desiatky letov denne Vyplýva to zo zoznamu zrušených letov, ktorý spoločnosť zverejnila v pondelok. Cestujúci, ktorí majú kúpené letenky na pondelky 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra, si tak budú musieť svoje lety prebookovať, alebo požiadať dopravcu o vrátenie peňazí. Ostatných letov z a do Bratislavy by sa podľa zoznamu masívne rušenie letov dotknúť nemalo. Pasažierov dotknutých letov bude Ryanair kontaktovať priamo, a to na mailom na adrese, ktorú zadali pri rezervovaní letenky. Odporúčame:Ryanair mení pravidlá pre príručnú batožinu, cestujúci s prioritným nástupom budú mať výhodu Rušenie desiatok letov denne odôvodňuje letecká spoločnosť výrazným poklesom dochvíľnosti letov začiatkom septembra. Na príčine boli podľa nej kapacitné problémy a štrajky dispečerov, zlé počasie, ale aj zvýšené čerpanie dovoleniek pilotov a palubného personálu. Viac k témam: Bratislava, Londýn, RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Dolný Kubín, Beňová Lehota, Bziny, Istebné, Jasenová, Medzibrodie nad Oravou, Mokraď, Oravská Poruba, Revisné, Vyšný Kubín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang