dolnykubin.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Dolný Kubín

Svet

Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne

MOSKVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Vo veku 77 rokov zomrel bývalý ruský dôstojník Stanislav Petrov. Rodák z Vladivostoku skonal ešte 19. mája, no jeho rodina zverejnila informáciu o úmrtí až v týchto dňoch. Nemecký filmár Karl Schumacher mu chcel 7. septembra cez telefón zablahoželať k narodeninám, no jeho syn uviedol, že otec zomrel. Odporúčame:Zomrela 117-ročná Violet Brown, najstaršia žijúca osoba na svete Petrov v roku 1983 spozoroval na prístrojoch údaje, podľa ktorých USA vypustili na Rusko jadrové rakety. Situáciu však vyhodnotil ako planý poplach a nenahlásil ju nadriadeným, čím zabránil možnému jadrovému útoku Rusov voči Američanom. Následné vyšetrovanie ukázalo, že ruské satelity chybne identifikovali odraz slnečného žiarenia na oblakoch ako medzikontinentálne balistické strely. Viac k témam: Stanislav Petrov, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel Stanislav Petrov, ktorý zabránil možnej jadrovej vojne

Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu

BENÁTKY 19. septembra (WebNoviny.sk) - Britská dôchodkyňa našla počas návštevy Benátok vrecko s hotovosťou 2700 eur. Namiesto ponechania si veľkej sumy peňazí ich 67-ročná žena priniesla na najbližšiu policajnú stanicu. Londýnčanka našla peniaze v blízkosti kanála Rio dei Tre Ponti v sobotu približne o deviatej večer. Polícia pre talianske médiá uviedla, že peniaze pravdepodobne súvisia s kriminálnou činnosťou. Žena navštívila Benátky ako posledné mesto na výlete po Taliansku, v rámci ktorého bola aj v Neapole, Ríme a Florencii. Odovzdaním peňazí na miestnej policajnej stanici preukázala podľa polície nezvyčajnú čestnosť a zásadové správanie. Viac k témam: peniaze, TalianskoZdroj: Webnoviny.sk - Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dôchodkyňa našla na ulici 2700 eur, peniaze priniesla na najbližšiu policajnú stanicu

Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy

SAN JUAN 19. septembra (WebNoviny.sk) - Hurikán Maria zosilnel na búrku piatej kategórie a v pondelok v noci zasiahol ostrov Dominika v Karibiku, pričom meteorológovia varujú, že môže ešte zosilnieť. Maria smeruje ďalej cez oblasť, ktorú len nedávno zničil hurikán Irma a v stredu by mala zasiahnuť Portoriko. Skazu, ktorú so sebou priniesol hurikán, zachytil v sérii statusov na sociálnej sieti Facebook premiér Dominiky Roosevelt Skerrit, ktorý podľa vlastných slov počul, ako z domov odlietavajú strechy, pričom neskôr prišiel aj on o tú svoju a jeho dom zaplavilo. O niekoľko minút ho zachránili. Odporúčame:Hurikán Maria zasiahne ostrovy zničené hurikánom Irma Americké Národné centrum pre hurikány informovalo, že rýchlosť vetra Marie v pondelok večer dosiahla 260 kilometrov za hodinu. Oko hurikánu sa pritom zúžilo na 16 kilometrov, čo naznačuje, že môže ešte viac zosilnieť. Maria by mala priniesť 25 až 38 centimetrov zrážok, pričom na niektorých miestach to môže byť ešte viac. Varovania pred hurikánom vydali aj Americké a Britské panenské ostrovy, Montserrat, Guadeloupe a Svätý Krištof a Nevis. Varovania pred tropickou búrkou platia na Antigue a Barbude, Sabe, Svätom Eustachovi, Sint Maarten, Svätej Lucii, Martiniku a Anguille. Viac k témam: hurikán, Hurikán Mária, počasieZdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hurikán Maria pustošil ostrov Dominika, z domov odlietavali strechy

Afganské dievča ubodal na smrť jej vlastný brat, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti

VIEDEŇ 18. septembra (WebNoviny.sk) - Štrnásťročná Afganka prišla v pondelok vo Viedni o život po tom, čo ju cestou do školy napadol a ubodal na smrť jej osemnásťročný brat. O tragédii informovala viedenská polícia. Podľa Petry Mandl z viedenského Úradu pre mládež a rodinu žila Afganka od minulého týždňa v krízovom centre, kam prišla s tým, že sa vo svojej rodine cíti obmedzovaná. Jej brat ju v pondelok stopoval cestou do školy a na nádvorí ju niekoľkokrát bodol nožom. Odporúčame:Väzenie za nacistický výrok v diskusii o migrantoch, obvinený tvrdí, že bol opitý Hoci to úrady zatiaľ nepotvrdili, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti, ktorá je stále tradíciou v niektorých ultrakonzervatívnych moslimských spoločenstvách. Mužskí príbuzní pri nich na základe rozhodnutia rodinnej rady zabíjajú prevažne ženy, ktoré sa podľa nich prečinili proti islamskému právu, najčastejšie nepovoleným vzťahom s mužom, alebo iným činom, ktorý sa podľa nich prieči morálke. Viac k témam: islam, migranti, polícia, Rakúsko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Afganské dievča ubodal na smrť jej vlastný brat, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Afganské dievča ubodal na smrť jej vlastný brat, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti

Znečistené pobrežie pri Aténach bude mať súdnu dohru, ochranári prírody podali žalobu

ATÉNY 18. septembra (WebNoviny.sk) - Svetový fond na ochranu prírody (WWF) podal žalobu za ropné znečistenie pobrežia pri Aténach, ktoré spôsobilo potopenie tankera pri prístave Pireus. Žaloba, za ktorou stojí grécka pobočka organizácie, je namierená proti "každému, kto je zodpovedný" za nehodu. Podľa WWF je znečistenie aténskeho pobrežia "environmentálnym zločinom, ktorý si zaslúži exemplárny trest". Odporúčame:Video: Pláže v Aténach znečistila ropa, enviromentalisti dávajú vinu gréckym úradom Žalovanie "každého zodpovedného" za prečin je v Grécku bežnou právnou praxou, keď úrady formálne dopredu neidentifikujú vinníka. Plavidlo Agia Zoni II prevážajúce 2 500 ton palivového oleja a 370 ton lodného plynového oleja sa potopilo v nedeľu 10. septembra. Ropné škvrny sa rozšírili k blízkemu ostrovu Salamina a pozdĺž celej dĺžky aténskeho pobrežia. Viac k témam: grécko, ropa, WWF Svetový fond na ochranu prírodyZdroj: Webnoviny.sk - Znečistené pobrežie pri Aténach bude mať súdnu dohru, ochranári prírody podali žalobu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Znečistené pobrežie pri Aténach bude mať súdnu dohru, ochranári prírody podali žalobu

Väzenie za nacistický výrok v diskusii o migrantoch, obvinený tvrdí, že bol opitý

VIEDEŇ 18. septembra (WebNoviny.sk) - Súd v rakúskom Klagenfurte uznal v pondelok za vinného muža, ktorý na sociálnej sieti vyzýval k usmrcovaniu migrantov plynom v koncentračnom tábore. Muža odsúdili za porušenie tamojších protinacistických zákonov a udelili mu podmienečný trest 14 mesiacov za mrežami. Obvinený tiež dostal pokutu 1 200 eur. Odporúčame:Video: Migranti odmietli opustiť námestie v Ríme, na policajtov hádzali kamene a plynové kanistre Muž sa prečinu dopustil na sociálnej sieti počas diskusie o migrantoch, kde napísal: "Ak by bolo možné, znova otvorte Mauthausen a pustite plyn". Obvinený sa počas procesu vyjadril, že konal pod vplyvom alkoholu a nechcel šíriť nacistickú propagandu. Viac k témam: facebook, migranti, súd, väzenieZdroj: Webnoviny.sk - Väzenie za nacistický výrok v diskusii o migrantoch, obvinený tvrdí, že bol opitý © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Väzenie za nacistický výrok v diskusii o migrantoch, obvinený tvrdí, že bol opitý

Ozbrojenci v Cancúne zabili vyšetrovateľov štátnej prokuratúry a dieťa

MEXIKO 18. septembra (WebNoviny.sk) - V mexickom letovisku Cancún zabili ozbrojenci dvoch vyšetrovateľov štátnej prokuratúry a dieťa, ktoré bolo v čase incidentu s nimi. Odporúčame:Na Bali zatkli muža, ktorý spálil telá zavraždených manželov z Japonska Informoval o tom Miguel Ángel Pech Cen, prokurátor štátu Quintana Roo, s tým, že všetkých troch zastrelili v sobotu, keď vychádzali z reštaurácie. Vyšetrovatelia boli manželmi a mali v tom čase voľný deň. Podľa stanoviska, ktoré Pech Cen vydal v nedeľu, bol zabitý muž veliteľom úspešným v boji proti kriminálnym bunkám. Údajne sa mu však pre jeho prácu v poslednom čase vyhrážali. Viac k témam: Mexiko, políciaZdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojenci v Cancúne zabili vyšetrovateľov štátnej prokuratúry a dieťa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ozbrojenci v Cancúne zabili vyšetrovateľov štátnej prokuratúry a dieťa

OSN potrebuje menej byrokracie a viac efektivity, vyhlásil Donald Trump

NEW YORK 18. septembra (WebNoviny.sk) - Organizáciu Spojených národov (OSN) treba zreformovať, aby "lepšie slúžila ľuďom, ktorých tu všetci zastupujeme". Vo svojom dlho očakávanom prvom prejave na Valnom zhromaždení (VZ) OSN to v pondelok v New Yorku vyhlásil americký prezident Donald Trump. Odporúčame:Čínska firma nemôže kúpiť výrobcu počítačových čipov, Trump zablokoval jej predaj Diplomati v tejto 193-člennej svetovej organizácii sa Trumpovho prejavu už dlhšie obávali, keďže americký prezident sa do OSN v predvolebnej kampani často navážal, označoval ju za nefunkčnú a tvrdil, že "požiera" príliš veľa peňazí daňových poplatníkov. Trumpov slovník sa síce zjemnil a v pondelkovom prejave pred Valným zhromaždením v niektorých otázkach OSN aj pochválil, na druhej strane však zopakoval svoj názor, že táto organizácia má príliš veľa zamestnancov a utráca príliš veľa peňazí. Podľa Trumpa by sa mala OSN "zamerať viac na ľudí a menej na byrokraciu". Odporúčame:Trump vyzýva Kongres na urýchlený pokrok s daňovou reformou Trumpovi sa okrem toho nepáči, že Spojené štáty platia do rozpočtu OSN viac, ako by im podľa neho prislúchalo, keby rozloženie nákladov bolo spravodlivé. "V posledných rokoch OSN nedosiahla svoj plný potenciál, a to najmä vďaka byrokracii a zlému manažmentu. Nevidíme výsledky, ktoré by zodpovedali investíciám," vyhlásil americký prezident na rokovaní VZ OSN. Viac k témam: Donald Trump, OSN Organizácia spojených národovZdroj: Webnoviny.sk - OSN potrebuje menej byrokracie a viac efektivity, vyhlásil Donald Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

logo OSN potrebuje menej byrokracie a viac efektivity, vyhlásil Donald Trump

Zabili troch vodcov Islamského štátu bojujúcich v Marawi

MANILA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Traja vodcovia militantov napojení na teroristickú organizáciu Islamský štát, ktorí už tri mesiace bojujú vo filipínskom meste Marawi, sú mŕtvi. V pondelok to oznámil armádny veliteľ Eduardo Ano s tým, že ďalší dvaja vodcovia sú ešte nažive a vedú boje o mesto na juhu krajiny. Podľa neho armáda verí, že zabili extrémistov Abdullaha Mauteho a jeho dvoch bratov. Odporúčame:Austrália ponúkla pomoc Filipínam v boji proti Islamskému štátu Jeho ďalší brat Omarkhayam Maute a Isnilon Hapilon, sú údajne stále nažive. Ako ďalej Ano uviedol, s pár desiatkami militantov bojuje v Marawi zhruba desať bojovníkov zo zahraničia, prevažne z Malajzie a Indonézie Viac k témam: Filipíny, Islamský štát, MarawiZdroj: Webnoviny.sk - Zabili troch vodcov Islamského štátu bojujúcich v Marawi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zabili troch vodcov Islamského štátu bojujúcich v Marawi

Na Bali zatkli muža, ktorý spálil telá zavraždených manželov z Japonska

DENPASAR 18. septembra (WebNoviny.sk) - Polícia na indonézskom ostrove Bali zadržala muža, ktorý je podozrivý z vraždy staršieho páru z Japonska. Zástupca polície Hadi Purnomo uviedol, že 25-ročného Balijčana zatkli v pondelok v hlavnom meste Denpasar. Odporúčame:Vražda v Novej Bani: Žiarlivý Igor dobodal svoju ženu v policajnom aute Sedemdesiattriročná Hiroko Matsuba a jej 76-ročný manžel Norio Matsuba zomreli po tom, ako ich muž nožom napadol v ich dome a následne spálil ich telá, aby zahladil stopy. Ostatky objavil 4. septembra ich adoptívny syn. Páchateľ sa priznal, že manželom ukradol 99 dolárov. Viac k témam: Bali, Japonsko, krimi, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Na Bali zatkli muža, ktorý spálil telá zavraždených manželov z Japonska © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Bali zatkli muža, ktorý spálil telá zavraždených manželov z Japonska

Na Novom Zélande rušia desiatky letov, dôvodom je palivo

WELLINGTON 18. septembra (WebNobiny.sk) - Trhlina na potrubí dodávajúcom palivo pre najväčšie novozélandské letisko v Aucklande spôsobila rozsiahle zmeny v odletových poriadkoch. Pre incident museli zrušiť desiatky letov, čo ovplyvní cestovné plány tisícok ľudí. Odporúčame:Ryanair v nasledujúcich týždňoch zruší desiatky letov denne Hovorkyňa letiska Lisa Mulitalo v pondelok informovala, že v dôsledku nízkych zásob paliva zrušili od soboty 41 domácich a medzinárodných letov. Niekoľko ďalších odložili alebo presmerovali, aby si mohli palivo dočerpať v Austrálii či Pacifiku. Mulitalo ďalej informovala, že letisko denne obslúži 465 letov a väčšina z nich je v bežnej prevádzke. Letisko momentálne disponuje iba 30 percentami bežného objemu paliva, pričom kríza má len počas pondelka ovplyvniť dvetisíc pasažierov. Odporúčame:Spoločnosť Air Berlin zrušila vyše 100 letov, 200 pilotov nahlásilo práceneschopnosť Potrubie dodávajúce palivo z rafinérie do Aucklandu vybudovali v roku 1985 a je dlhé 170 kilometrov. Hovorca ropnej spoločnosti Greg McNeill predpokladá, že poruchu opravia najneskôr do 26. septembra. Podľa jeho slov potrubie v minulosti poškodili bagrovacie stroje a dané miesto začalo korodovať. Prasklinu odhalili vo štvrtok, keď spoločnosť zaznamenala v potrubí znížený tlak. Cez trhlinu do pôdy uniklo 60-tisíc litrov paliva, údajne však nepresiaklo do podzemných vôd. Viac k témam: Auckland, letecká doprava, Nový ZélandZdroj: Webnoviny.sk - Na Novom Zélande rušia desiatky letov, dôvodom je palivo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Novom Zélande rušia desiatky letov, dôvodom je palivo

OSN vyčlenila desať miliónov dolárov na pomoc obetiam hurikánu Irma

MIAMI 18. septembra (WebNoviny.sk) - Organizácia Spojených národov (OSN) vyčlenila desať miliónov dolárov (v prepočte približne 8,3 milióna eur) na pomoc obetiam hurikánu Irma. Odporúčame: Na Kube si Hurikán Irma vyžiadal najmenej desať životov Zástupca OSN Mark Lowcock uviedol, že peniaze umožnia poskytnúť ľuďom, ktorých hurikán najviac postihol, jedlo, zdravotnú pomoc či pitnú vodu. Podľa neho ľuďom stále chýbajú základné služby. "Tieto financie nám umožnia odštartovať pomoc pre zúfalé rodiny a komunity," dodal Lowcock. Odporúčame:Hurikán Irma pustošil Floridu, milióny ľudí sú bez elektriny a časti Miami pod vodou Irma po sebe zanechala rozsiahle škody na niekoľkých ostrovoch v Karibiku a zabila najmenej 38 ľudí, vrátane desiatich na Kube a 15 na ostrove Svätý Martin. Viac k témam: Hurikán Irma, OSN Organizácia spojených národovZdroj: Webnoviny.sk - OSN vyčlenila desať miliónov dolárov na pomoc obetiam hurikánu Irma © SITA Všetky práva vyhradené.

logo OSN vyčlenila desať miliónov dolárov na pomoc obetiam hurikánu Irma

Polícia zatkla ženu, ktorá na štyri turistky v Marseille vyliala kyselinu

PARÍŽ 18. septembra (WebNoviny.sk) - Ženu, ktorá v nedeľu vo francúzskom Marseille vyliala kyselinu na štyri Američanky, k tomuto činu nemotivovali extrémistické názory. V pondelok o tom informovali francúzske úrady, ktoré tak vyvrátili možnosť, že to mohol byť teroristický útok. Odporúčame:V Marseille zaútočili kyselinou na štyri turistky, dve majú poleptanú tvár Štyridsaťjedenročnú ženu už zatkli a štyri americké študentky hospitalizovali. Polícia charakterizovala útočníčku ako narušenú. Hovorkyňa kancelárie prokurátora v Marseille pre agentúru AP uviedla, že obete sú dvadsiatničky. Dve z nich hospitalizovali po tom, ako pri útoku utrpeli šok. Zvyšné dve liečia pre poleptanie. Odporúčame:Macron rokuje o gréckej kríze a budúcnosti Európskej únie, stretnutie sprevádzajú výtržnosti Zástupcovia Boston College informovali, že obete incidentu z marseillskej železničnej stanice Saint Charles sú ich študentky Courtney Siverling, Charlotte Kaufman, Michelle Krug a Kelsey Kosten. "Sme v kontakte so študentkami, ich rodičmi, francúzskymi úradmi a americkou ambasádou," uviedol Nick Gozik, ktorý vedie zahraničné programy spomínanej americkej školy. Viac k témam: Courtney Siverling, Francúzsko, Marseille, útok kyselinouZdroj: Webnoviny.sk - Polícia zatkla ženu, ktorá na štyri turistky v Marseille vyliala kyselinu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia zatkla ženu, ktorá na štyri turistky v Marseille vyliala kyselinu

Hurikán Maria zasiahne ostrovy zničené hurikánom Irma

SANTO DOMINGO 18. septembra (WebNoviny.sk) - Tropická búrka Maria zosilnela na hurikán a smeruje k Záveterným ostrovom v Karibskom mori, ktoré sa spamätávajú z následkov ničivého hurikánu Irma. Odporúčame:Zničený ostrov Svätý Martin po hurikáne Irma navštívil holandský kráľ Meteorológovia vydali varovanie pre ostrovy Guadeloupe, Dominika, Svätý Krištof a Nevis, Montserrat, Svätý Bartolomej a tiež štát Antigua a Barbuda. Hurikán sa nachádza približne 165 kilometrov severovýchodne od Barbadosu, dosahuje maximálnu rýchlosť vetra 140 kilometrov za hodinu a smeruje na severozápad rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu. Odporúčame:Irma opäť zosilnela na hurikán štvrtej kategórie, sprevádza ju silný vietor Po zasiahnutí Záveterných ostrovov bude pokračovať smerom k Portoriku, Dominikánskej republike a Haiti. Podľa Amerického národného centra pre hurikány búrka ešte zosilnie a prinesie so sebou 15 až 30 centimetrov zrážok. Ostrovy by mala zasiahnuť v pondelok v noci. Hurikán Jose, ktorý sa sformoval pri východnom pobreží USA, dosahuje maximálnu rýchlosť vetra 150 kilometrov za hodinu. Meteorológovia varujú, že môže spôsobiť nebezpečné vlny, očakávajú však jeho zoslabnutie. Mal by sa vyhnúť americkému pobrežiu. Viac k témam: Hurikán Irma, Hurikán Mária, Karibik, Karibské moreZdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Maria zasiahne ostrovy zničené hurikánom Irma © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hurikán Maria zasiahne ostrovy zničené hurikánom Irma

Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby z kritickej na vážnu

LONDÝN 18. septembra (WebNoviny.sk) - Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby z kritickej na vážnu. Úrady nepredpokladajú, že by hrozil ďalší útok, k čomu ich viedol pokrok v policajnom vyšetrovaní piatkovej explózie v londýnskom metre. Odporúčame:Britská polícia zadržala ďalšieho podozrivého z útoku v londýnskom metre Hrozbu útoku znížili len niekoľko hodín po tom, ako sa podarilo zadržať druhého podozrivého. Ministerka vnútra Amber Rudd upozornila, že vyšetrovanie pokračuje a napriek zníženému stupňu Británia stále čelí riziku, preto vyzýva všetkých ľudí k ostražitosti. Na staniciach metra zostáva hliadkovať zvýšený počet policajtov a vojakov. Odporúčame:Výbuch v londýnskom metre mohol zabiť mnoho ľudí. Expert uviedol, prečo zámer teroristov nevyšiel Stupeň teroristickej hrozby v krajine určuje Spoločné centrum pre analýzu terorizmu. Takmer po celý minulý rok platil vo Veľkej Británii vážny stupeň teroristického ohrozenia, na kritický ho zvýšili po piatkovom útoku a na niekoľko dní tiež po útoku po koncerte Ariany Grande v Manchestri. Zobraziť fotogalériu k článku:Výbuch v londýnskom metre Viac k témam: Islamský štát, Londýn, teroristický útok v londýnskom metre, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby z kritickej na vážnu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby z kritickej na vážnu

Vo Vietname zabíjal tajfún Doksuri, zničil aj 150-tisíc domov

HANOJ 18. septembra (WebNoviny.sk) - Počet obetí tajfúnu Doksuri vo Vietname stúpol na deväť, pričom štyria ľudia sú stále nezvestní po tom, ako búrka minulý týždeň zasiahla krajinu. Vietnamský úrad pre zvládanie katastrof tiež informoval, že tajfún, ktorý v piatok zasiahol centrálne pobrežie krajiny, za sebou zanechal aj 112 zranených a zničil alebo poškodil viac ako 150-tisíc domov v šiestich provinciách. Odporúčame:Tajfún Nesat zranil desiatky ľudí, pol milióna domácností ostalo bez elektriny Zhruba 528-tisíc domácností bolo ešte v nedeľu stále bez elektriny. Na pomoc obyvateľom zasiahnutých oblastí povolali 31-tisíc vojakov a policajtov. Viac k témam: Hanoj, tajfún Doksuri, VietnamZdroj: Webnoviny.sk - Vo Vietname zabíjal tajfún Doksuri, zničil aj 150-tisíc domov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vo Vietname zabíjal tajfún Doksuri, zničil aj 150-tisíc domov

Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá

BERLÍN 17. septembra (WebNoviny.sk) - Najobľúbenejšími zvieratami nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sú ježko, slon a zajac. Kancelárka to prezradila na tlačovej konferencii pre deti, ktorá sa konala v nedeľu v Berlíne a na ktorú prišlo viac ako 150 detí najrôznejšieho veku. Zatiaľ čo staršie ročníky sa Merkelovej pýtali na otázky typu globálne otepľovanie či jadrová energetika, menšie deti zaujímali prozaickejšie problémy. Odporúčame:Merkelová odpovedala na otázku, či by malo Maďarsko vystúpiť z EÚ Padla napríklad aj otázka, kedy Merkelovej vypadol prvý zub, iné dievčatko sa zaujímalo o to, čím by nemecká kancelárka chcela byť, keby nebola kancelárkou. Merkelová sa deťom zdôverila s tým, že by si aspoň na jeden deň chcela vyskúšať byť kozmonautkou. Počas podujatia, ktorého trvanie sa oproti pôvodnému plánu dvojnásobne predĺžilo, Merkelová na seba prezradila okrem iného aj to, že jej najobľúbenejším jedlom sú špagety a kuracia polievka, najobľúbenejšou farbou je nevädzovo modrá a za najlepší moment svojho života považuje deň, keď stretla svojho druhého manžela, kvantového chemika Joachima Sauera. Viac k témam: Angela MerkelováZdroj: Webnoviny.sk - Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá

V Marseille zaútočili kyselinou na štyri turistky, dve majú poleptanú tvár

PARÍŽ 17. septembra (WebNoviny.sk) - Štyri mladé americké turistky sa stali v nedeľu vo francúzskom Marseille obeťou útoku zo strany 41-ročnej ženy, ktorá na nich vyliala kyselinu. Dve z Američaniek majú poleptanú tvár, jedna z nich má poranené aj oko. Odporúčame:Výbuch v londýnskom metre mohol zabiť mnoho ľudí. Expert uviedol, prečo zámer teroristov nevyšiel Ďalšie dve Američanky, ktoré tiež hospitalizovali, síce s kyselinou do styku neprišli, ale utrpeli šok. Informuje o tom s odvolaním sa na miestne policajné zdroje agentúra AP. K útoku došlo poobede na hlavnej marseillskej železničnej stanici. Identita páchateľky ani motív jej činu zatiaľ nie sú známe. Viac k témam: Francúzsko, krimi, MarseilleZdroj: Webnoviny.sk - V Marseille zaútočili kyselinou na štyri turistky, dve majú poleptanú tvár © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Marseille zaútočili kyselinou na štyri turistky, dve majú poleptanú tvár

Tragédia v detskom tábore: Požiar si vyžiadal tri obete

ODESA 17. septembra (WebNoviny.sk) - Najmenej tri obete si vyžiadal nočný požiar, ktorý zachvátil detský tábor v ukrajinskej Odese. Ako uvádza ukrajinský spravodajský portál 112.ua, požiar sa rozhorel okolo pol dvanástej večer, keď už desiatky detských účastníkov aktuálneho turnusu spali. Na videách natočených svedkami udalosti vidno, ako z tábora vybiehajú vystrašené deti. Zopár detí nezvestných Počas noci sa ukázalo, že tri dievčatá vo veku od osem do dvanásť rokov sú nezvestné, a záchranári následne potvrdili, že našli obhorené telá dvoch z nich. Nie je zatiaľ isté, či tretie nájdené obhorené telo patrí tretiemu nezvestnému dievčaťu, alebo dospelej osobe, píše britská BBC. Ďalšie dve osoby boli hospitalizované s otravou dymom. Krátko po vypuknutí požiaru v tesnej blízkosti tábora vypukli nepokoje, keď sa rozhnevaní rodičia detí snažili údajne napadnúť starostu Odesy, ktorý bol tiež na mieste prítomný. Riaditeľ za mrežami Riaditeľa zariadenia už zatkla polícia, je podozrivý zo zanedbania bezpečnostných procedúr. Podľa 112.ru sa v tábore po vypuknutí požiaru nerozozvučalo poplašné zariadenie a deti si uvedomili nebezpečenstvo až v momente, keď v ich tesnej blízkosti zúrili plamene. Informácie pochádzajú z internetovej stránky britskej spoločnosti BBC a z ukrajinského spravodajského portálu 112.ua. Viac k témam: požiar, smrť, UkrajinaZdroj: Webnoviny.sk - Tragédia v detskom tábore: Požiar si vyžiadal tri obete © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tragédia v detskom tábore: Požiar si vyžiadal tri obete

Video: Poplach s lietadlom British Airways bol falošný, oznámila francúzska polícia (aktualizované)

aktualizované: 14:20 PARÍŽ 17. septembra (WebNoviny.sk) - V lietadle spoločnosti British Airways, ktoré malo ráno odletieť z Paríža do Londýna, nenašli experti na zneškodňovanie výbušnín nič podozrivé. Ako informoval hovorca parížskej polície, bezpečnostní pracovníci skontrolovali okrem lietadla aj všetkých cestujúcich a všetky ich batožiny a záležitosť uzatvorili s tým, že šlo o planý poplach. Odporúčame:Britská polícia zadržala ďalšieho podozrivého z útoku v londýnskom metre Polícia tvrdí, že získala informácie o určitej bezpečnostnej hrozbe v súvislosti s lietadlom, nezverejnila však, o aké ohrozenie malo ísť. Panika na parížskom letisku Lietadlo spoločnosti British Airways, ktoré malo ráno odletieť do Londýna, obkľúčili na Letisku Charlesa de Gaulla v Paríži desiatky ozbrojených príslušníkov bezpečnostných jednotiek a požiarnikov. Podľa pasažiera, 20-ročného britského podnikateľa Jamesa Andersona, pilot najskôr oznámil cestujúcim, že lietadlo má technické problémy. Neskôr, zhruba po hodine, pilot ohlásil, že lietadlo sa musí presunúť na iné miesto v rámci letiska. Po presune na nové miesto ho obkľúčili policajti a hasiči a pilot podľa Andersona oznámil, že lietadlo čelí "priamemu bezpečnostnému ohrozeniu". Viac k témam: British Airways, Letisko Charlesa de Gaulla, ParížZdroj: Webnoviny.sk - Video: Poplach s lietadlom British Airways bol falošný, oznámila francúzska polícia (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Poplach s lietadlom British Airways bol falošný, oznámila francúzska polícia (aktualizované)

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Dolný Kubín, Beňová Lehota, Bziny, Istebné, Jasenová, Medzibrodie nad Oravou, Mokraď, Oravská Poruba, Revisné, Vyšný Kubín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang