dolnykubin.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Dolný Kubín

Slovensko

Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorým by sa 28. október presunul z pamätných dní medzi štátne sviatky, poslanci nepodporili. Návrh novely predložila do parlamentu štvorica opozičných poslancov Ondrej Dostál (OKS), Peter Osuský (SaS) a dve nezávislé poslankyne Zuzana Zimenová a Viera Dubačová. Odporúčame:Andrej Danko chce ústavou chrániť právo nosiť zbraň "Ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska a budúci rok si pripomenieme jeho 100. výročie. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,“ vysvetlili dôvody predkladatelia. Podľa návrhu zákona by sa zároveň Deň Ústavy SR, ktorý je 1. septembra, preradil medzi pamätné dni. Viac k témam: Deň Ústavy, Národná rada SR, Ústava SRZdroj: Webnoviny.sk - Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deň ústavy sa nepreradí medzi pamätné dni a 28. október nebude štátnym sviatkom

Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa voľby o post predsedu samosprávneho kraja konali v polovici septembra, v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) by zvíťazil bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik so ziskom 21,7 percenta. O tretie miesto sa delia Frečo a Kusý Na druhom mieste by skončil poslanec NR SR Juraj Droba (SaS) so ziskom 15,2 percenta. O tretie miesto sa delia súčasný predseda BSK Pavol Frešo a starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý (obaja nezávislí), získali by po 15 percent. Odporúčame:Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra AKO od 13. do 18. septembra na vzorke 1000 respondentov. Odpovedali na otázku: "Už sú známe mená kandidátov na predsedov VÚC. Ak by sa voľby konali tento víkend, ktorému z kandidátov, ktorých mená vám prečítam, by ste dali svoj hlas? Budem vám mená čítať v náhodnom poradí." Výsledky prieskumu poskytla agentúre SITA Kamila Hříchová z agentúry AKO. 10 kandidátov má menej ako dve percentá Publicista Daniel Krajcer by mal 7,1 percenta hlasov a starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva by získal 6,7 percenta hlasov. Bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler by skončil so ziskom 4,4 percenta, predsedníčku Strany zelených Slovenska (SZS) Natáliu Hanulíkovú by volilo 3,6 opýtaných ľudí. Ostatní z 18 kandidátov by získali menej ako dve percentá. Podľa prieskumu 11,2 percenta opýtaných deklarovalo, že by určite nešli voliť, 20,4 percenta nevedelo, koho by teraz volili a 0,8 percenta odmietlo prezradiť, koho by volili. Rozhodnutých by teda bolo 67,6 percenta respondentov. Kandidát % z rozhodnutých voličov Milan Ftáčnik 21,7 Juraj Droba 15,2 Pavol Frešo 15,0 Rudolf Kusý 15,0 Daniel Krajcer 7,1 Ján Mrva 6,7 Jozef Uhler 4,4 Natália Hanulíková 3,6 Martin Jakubec 1,9 Ľubomír Huďo 1,7 Ľubomír Kolárik 1,6 Jozef Danko 1,5 Lukáš Parízek 1,2 Jalal Suleiman 1,2 Rastislav Blaško 0,9 Marián Leinerovič 0,5 Milan Lopašovský 0,4 Andrej Trnovec 0,4   Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana

Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Prieskum volebných preferencií voličov na bratislavského župana od agentúry AKO ukazuje, že poslanec NR SR Juraj Droba zo strany Sloboda a Solidarita sa prepracoval na druhú pozíciu aj napriek tomu, že niektorí konkurenti už od februára vedú intenzívnu bilbordovú kampaň. Program spravený pre ľudí „Postupne sa napĺňajú naše predpoklady. V kraji mám za sebou podporu SaS a širokú koalíciu šiestich slušných strán, so silnou 49-člennou kandidátkou na poslancov do župného zastupiteľstva. Postupujeme ako jeden tím,“ hovorí Juraj Droba. Odporúčame:Prieskum ukázal, kto by nahradil Freša na poste bratislavského župana Toho vo voľbách podporujú okrem SaS aj OĽANO, Nova, SMK, OKS a Zmena zdola Jána Budaja. K spoločnej kandidátke poslancov sa pridalo aj KDH. „Program, s ktorým ideme do volieb, je spravený pre ľudí, aby pocítili dôležitosť župy v ich živote, aby zistili, čo všetko župa ovplyvňuje,“ povedal Juraja Droba. Ľudia majú nárok na viac Za Jurajom Drobom stoja aj verejne známe osoby a aktivisti. „Najviac si vážim podporu samotného Richarda Sulíka a celej SaS, ktorá si ma jednohlasne vybrala ako kandidáta na župana. Ľudia z Bratislavského kraja našťastie vždy pristupovali k voľbám zodpovednejšie a nenechali sa zlákať len reklamnou kampaňou. Viacerí kandidáti mesiace platia desiatky tisíc eur, aby presvedčili ľudí, že sú nezávislí. Pri odpovediach používajú frázy ako \'kampaň mám financovanú z vlastných úspor\', ktorým už nikto neverí,“ dodal Juraj Droba. „Mojou povinnosťou je presvedčiť ľudí, že jedinou alternatívou nielen v riadení celej krajiny, ale aj v regionálnej politike, je silná pravicová koalícia. Jedinou cestou je spojiť sa v boji proti korupcii a začať robiť poctivú politiku. Ľudia majú nárok na viac,“ uzavrel kandidát na bratislavského župana Juraj Droba. Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, Juraj Droba, Župné voľby do VÚC 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na víťazstvo vo voľbách nestačí zamoriť kraj bilbordami, hovorí kandidát na župana Droba

Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Tragická dopravná nehoda sa stala krátko pred 8:00 v okrese Topoľčany, zahynula pri nej 58-ročná žena. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, 40-ročný vodič dodávky Renault Trafik medzi obcami Chrabrany a Urmince v miernej pravotočivej zákrute prešiel z doposiaľ presne nezistených príčin do protismeru, kde sa čelne zrazil s osobným autom Fiat Punto. Vodička Fiatu utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Odporúčame:Foto: Vodič Volkswagenu prešiel srnu a narazil do stromu, jeho manželka nehodu neprežila Vodič dodávky sa pri nehode nezranil. "Dychová skúška na zistenie alkoholu bola u vodiča negatívna. Presná príčina dopravnej nehody je v štádiu vyšetrovania, vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia," uviedla Bruchterová. V súvislosti so sychravým počasím a zníženou viditeľnosťou polícia vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti na cestách. Kombinácia dažďa, mrholenia, tmy a mokrej vozovky si podľa policajtov vyžaduje maximálnu koncentráciu. Jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodič dodávky prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežila 58-ročná žena

Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície z Komárna obvinila zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom nebezpečného vyhrážania a porušovania domovej slobody 25-ročného Dávida. Odporúčame:Afganské dievča ubodal na smrť jej vlastný brat, prípad vykazuje znaky vraždy zo cti Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, obvinený v nedeľu 17. septembra popoludní poškodil a následne vytlačil vchodové dvere na rodinnom dome a vošiel dnu. "Muž maskovaný kuklou a s mačetou v ruke rozbil v obývacej miestnosti dva televízory, elektrické ističe a odtrhol rozvodovú skrinku od elektriny. Následne so slovami ´zabijem ťa´ s mačetou zaútočil na 28-ročného Attilu. Počas toho, ako sa bránil, strhol útočníkovi z hlavy kuklu a spoznal v ňom svojho mladšieho brata, ktorý odhodil mačetu a z miesta ušiel," uviedla Bruchterová. Policajti Dávida zadržali. Sudca vyhovel návrhu na vzatie do väzby a obvinený bude stíhaný väzobne. Za tieto skutky mu v zmysle zákona hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, dodala Bruchterová s tým, že 28-ročný brat počas útoku utrpel viaceré zranenia. Škoda, ktorá vznikla na majetku, doposiaľ nebola vyčíslená. Viac k témam: krimiZdroj: Webnoviny.sk - Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dávid zaútočil mačetou na svojho brata, rozbil aj dva televízory

12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

BRATISLAVA 19. septembra 2017 (WBN/PR) Stredoeurópska nadácia a Slovnaft aj tento rok podporia talentované deti a mládež na Slovensku sumou 66 000 eur o grant sa môžu uchádzať talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu novinkou tohto ročníka je zaradenie nových športov populárnych najmä medzi mladými ľuďmi počas uplynulých 10 rokov bolo podporených 322 mladých talentov sumou takmer 650 000 eur Mimoriadne talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu môžu získať už jedenásty rok finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy (TNE). O grant, ktorý udeľuje spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia (CEF), môžu požiadať do 23. októbra 2017. Prihlášky mladých talentovaných hudobníkov, hercov, výtvarníkov, vedcov a športovcov budú posudzovať odborné poroty. V minulých rokoch boli ich členmi napr. Michal Hudák, Peter Marcin, Ján Filc, Marián Čekovský, Peter Lipa, Lukáš Latinák, Štefan Svitko, Richard Lintner, výtvarníčka Ilona Németh, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská, fyzik Martin Mojžiš, klavirista Miki Škuta, riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman a pedagóg  FTVŠ UK Ľubor Tománek. „Som šťastná, že vidím stále viac výsledkov tohto projektu. Mladí ľudia, ktorým sme finančne pomohli v  prvých ročníkoch, dnes pracujú na zaujímavých úlohách na svetových univerzitách v USA, Nemecku, Veľkej Británii. Viacerí z nich nás vtedy žiadali o podporu štúdia alebo stáže. Mnohým z nich sme pomohli a dnes môžem povedať, že to bola tá najlepšia investícia,“ uviedla Silvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie. Do predchádzajúceho ročníka sa prihlásilo 183 talentovaných detí z celého Slovenska. Najväčšiu skupinu uchádzačov o grant tvorili hudobníci a v športovej oblasti prevládali atletické disciplíny. Dve odborné poroty rozhodli, že granty získa 54 talentov v oblasti umenia, vedy a športu v celkovej výške 66 000 eur. Rovnakú sumu plánujú organizátori rozdeliť aj tento rok. Uzávierka prihlášok je 23. októbra 2017 a finálové výberové kolá sú naplánované na február 2018. „Tento rok sme rozšírili možnosť získať grant o niektoré nové športy, ktoré boli nedávno zaradené na olympiádu, ako bejzbal/softbal, športové  lezenie, skejtbording a surfing. To sú športy, ktoré u nás síce nemajú dlhú tradície, ale tešia sa obľube medzi mladými ľuďmi a veríme, že aj naša pomoc bude niektorých z nich motivovať, aby v nich dosiahli pozoruhodné úspechy“, dodáva Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s. V ostatnom ročníku programu získala podporu napríklad mimoriadna slovenská slalomárka Klaudia Nemcová, ktorá sa tento rok len ako 16-ročná prebojovala do hlavnej súťaže na majstrovstvá sveta. Jednou z podporených v minulom roku je aj Kristína Uličná, študentka biomedicíny v Londýne, ktorej grant umožnil stáž v New Yorku na špičkovom medicínskom centre, čo je ďalší krok v jej ceste k neurovedeckému a onkologickému výskumu. Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk Kontaktné osoby: Central European Foundation / Stredoeurópska nadácia (CEF) Juraj Tedla -  koordinátor programu cef@cef.sk tel.: +421 918 707 397 SLOVNAFT, a.s. Ladislav Procházka – externá komunikácia tel: +421 914 775 775 Viac k témam: Slovnaft, Stredoeurópska nadácia, Talenty Novej EurópyZdroj: Webnoviny.sk - 12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo 12. septembra začal 11. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Reforma Organizácie Spojených národov (OSN) je jeden z procesov, ktoré v rámci organizácie rezonujú najviac. Globálne výzvy si vyžadujú aj globálne odpovede - ich základným pilierom je pevná a efektívna Organizácia Spojených národov. Uviedol to v pondelok v New Yorku štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, ktorý zastupoval Slovenskú republiku ako predstaviteľ jednej z dvanástich spoluhostiteľských krajín na podujatí k reforme manažmentu OSN, organizovanom americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Reforma má zlepšiť postavenie „Sme presvedčení, že úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, posilniť jej postavenie a vážnosť vo svete. Slovenská republika je pripravená podporiť generálneho tajomníka OSN a jeho tím v tejto snahe. Máme za to, že k trom oblastiam reforiem - mier a bezpečnosť, rozvojový pilier, manažment - je potrebné pristupovať spoločne, keďže sú navzájom úzko previazané,“ uviedol Korčok. Slovenská republika je dlhodobým podporovateľom reformy OSN, ktorej cieľom je vytvorenie flexibilnejšej a efektívnejšej organizácie. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Odporúčame:Video: Minister Lajčák zložil slávnostný sľub predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN V predvečer otvorenia rozpravy 72. Valného zhromaždenia OSN zorganizoval generálny tajomník António Guterres podujatie na vysokej úrovni k osobitným opatreniam na ochranu pred sexuálnym vykorisťovaním a násilím v mierových operáciách OSN. Jeho cieľom je vyjadriť solidaritu a zdôrazniť záväzok zo strany hláv štátov a vlád, vedúcich predstaviteľov medzinárodných a regionálnych organizácií a občianskej spoločnosti pomáhať obetiam sexuálneho zneužívania a vykorisťovania. Podujatie zároveň reflektuje Správu generálneho tajomníka OSN k osobitným opatreniam na ochranu proti sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu. Politický signál „Svojou prítomnosťou na podujatí som vyslal v mene Slovenskej republiky jasný politický signál a podporu politike nulovej tolerancie voči sexuálnemu násiliu. Ochrana ľudských práv, civilistov, dôstojnosti života a pomoc obetiam sú morálne princípy, ktoré na medzinárodných fórach úzkostlivo sledujeme a presadzujeme. Garancia dôstojného života je aj jednou z priorít predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka,“ uviedol na margo stretnutia Korčok. Odporúčame:Za diskrimináciu považujem, že Slovensko je jednou z piatich krajín bez agentúry, vyhlásil Korčok Štátny tajomník MZV využil priestor aj na bilaterálne stretnutie so štátnym tajomníkom pre zahraničné veci ministerstva zahraničných vecí Mexika Carlosom de Icaza, zúčastnil sa aj na podujatí na vysokej úrovni k dôsledkom hurikánu Irma, ktoré zorganizoval predseda 72. VZ OSN Miroslav Lajčák spoločne s generálnym tajomníkom OSN Guterresom. Pracovný program prvého dňa v New Yorku uzavrel neformálnym stretnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ venovaným situácii v Líbyi. Viac k témam: Donald Trump, Ivan Korčok, Miroslav Lajčák, OSN Organizácia spojených národovZdroj: Webnoviny.sk - Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Úsilie o reformu OSN má potenciál zlepšiť fungovanie organizácie, tvrdí Korčok

Ministerka Lubyová prijala predsedu školských odborárov, hovorili aj o platoch učiteľov

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerka školstva Martina Lubyová v pondeok prijala predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavla Ondeka. Ako ďalej agentúru SITA informovali z komunikačného odboru ministerstva školstva, na rokovaní si obe strany vymenili predstavy o vzájomnej spolupráci. Odporúčame:Ministerka Lubyová sa pokúsi zohnať peniaze na testovanie piatakov Témou rozhovorov boli najmä platy učiteľov, ale aj nepedagogických pracovníkov v školstve a vedeckých pracovníkov či adaptačné vzdelávanie pre začínajúcich učiteľov a Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko. Ministerka predstavila ďalšie plány s dokumentom a Ondek ju oboznámil s pripomienkami školských odborárov. Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Pavel Ondek, platy učiteľovZdroj: Webnoviny.sk - Ministerka Lubyová prijala predsedu školských odborárov, hovorili aj o platoch učiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministerka Lubyová prijala predsedu školských odborárov, hovorili aj o platoch učiteľov

Mesto Košice prenajalo pre tenis lukratívne pozemky za jedno euro

KOŠICE 18. septembra (WebNoviny.sk) – Prenájom mestských pozemkov s rozlohou 24 248 štvorcových metrov za jedno euro v lukratívnej časti Terasa schválili dnes poslanci košického mestského zastupiteľstva na výstavbu Národného tenisového centra (NTC). Celková hodnota prenajímaného majetku je podľa znaleckého posudku v tejto lokalite 1 627 526 eur. Nájomcom pozemkov je akciová spoločnosť NTC Košice. Areál NTC v obytnej zóne Viacerí poslanci v rozprave kritizovali, že areál NTC sa bude nachádzať v obytnej zóne lukratívnej časti mesta, navyše sa očakáva podstatný nárast hustoty dopravy. Aj výška nájmu sa zdala niektorým poslancom veľmi nízka. NTC má byť zariadenie vrcholového športu s medzinárodným významom, v ktorom by mohli v spolupráci so Slovenským tenisovým zväzom (STZ) pripravovať a vychovávať mladé tenisové talenty. Odporúčame:Aktualizované: Slovenskí tenisti sa zachránili v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára Dôstojné  zázemie pre hráčov Takéto športové centrum by vytvorilo dôstojné zázemie pre hráčov, ktorí sa zúčastňujú turnajov nielen na Slovensku, ale reprezentujú našu krajinu aj v medzinárodnom meradle. Akcionármi obchodnej spoločnosti NTC Košice, a.s., sú Slovenský tenisový zväz (51 percent) a mesto Košice (49 percent). Vzniku spoločnosti predchádzalo odsúhlasenie projektu NTC Košice, jeho zásad a podmienok spolupráce Výkonným výborom STZ, mestským zastupiteľstvom Košice a podpisom Memoranda o spolupráci pri výstavbe a prevádzkovaní športoviska. Memorandum definuje najmä princípy a podmienky spolupráce, založenie NTC Košice, a.s., financovanie výstavby a prevádzky projektu a práva a povinnosti zmluvných strán. Viac k témam: Košice, NTC Národné tenisové centrumZdroj: Webnoviny.sk - Mesto Košice prenajalo pre tenis lukratívne pozemky za jedno euro © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mesto Košice prenajalo pre tenis lukratívne pozemky za jedno euro

Počas preventívnych kontrol neodhalili vodičov pod vplyvom alkoholu

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Policajné hliadky po celom Slovensku počas uplynulého predĺženého víkendu neprichytili ani jedného vodiča, ktorý by si sadol za volant pod vplyvom alkoholu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, preventívne kontroly policajti vykonávali v rámci kampane Deň zodpovednosti. Kampaň spoluorganizovaná Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Prezídiom Policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu zároveň upozorňuje na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách, ktoré sú zapríčinené alkoholom. Odporúčame:Foto: Vodič Volkswagenu prešiel srnu a narazil do stromu, jeho manželka nehodu neprežila Na základe policajných štatistík sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o sto percent vyššia ako u vodiča, ktorý nepil alkohol. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent. "Až 59 percent dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkendy vrátane piatka, avšak ešte rizikovejšími sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 percent viac dopravných nehôd. V tomto roku dokonca až o 31 percent viac," uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták. Šiesty ročník preventívnej kampane sa preto sústredil na predĺžený víkend. Odporúčame:Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie V rámci kampane boli v najväčších slovenských mestách vodiči podrobení dychovým skúškam a poučení o škodlivosti alkoholu na cestách. Zodpovední vodiči boli odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester, reflexné prvky a nealkoholické pivo - s odporúčaním vypiť si ho až po jazde. Viac k témam: alkohol za volantom, Polícia SR, preventívne kontrolyZdroj: Webnoviny.sk - Počas preventívnych kontrol neodhalili vodičov pod vplyvom alkoholu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počas preventívnych kontrol neodhalili vodičov pod vplyvom alkoholu

Pri obci Slavošovce zrazil kamión cyklistu

BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Pri obci Slavošovce (okres Rožňava) zrazil dnes predpoludním kamión cyklistu. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa AIR TRANSPORT EUROPE Zuzana Hopjaková, leteckí záchranári si po prílete prevzali od rýchlej lekárskej pomoci 69-ročného pacienta so závažným poranením hlavy. Odporúčame:Foto: Mladý motorkár neprežil náraz do zaparkovaného auta Vo vážnom stave ho následne previezli do Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Viac k témam: nehoda, SlavošovceZdroj: Webnoviny.sk - Pri obci Slavošovce zrazil kamión cyklistu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri obci Slavošovce  zrazil kamión cyklistu

Trnavský kňaz Róbert Horváth bude kandidatúru vo voľbách na župana vysvetľovať nadriadeným

TRNAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Kňaz Trnavskej arcidiecézy Róbert Horváth kandiduje za poslanca Trnavského samosprávneho kraja bez vedomia nadriadených. Arcibiskupský úrad v Trnave sa o jeho kandidatúre dozvedel len z médií. Agentúre SITA to potvrdil jeho hovorca Dušan Kolenčík. V nasledujúcich dňoch podľa neho prebehne komunikácia medzi vedením Trnavskej arcidiecézy a dotyčným kňazom na objasnenie situácie. Odporúčame:Frešovu volebnú kampaň financujem ja, tvrdí ďalší kandidát na župana Uhler Päťdesiatdvaročný Róbert Horváth kandiduje vo volebnom obvode Dunajská Streda za Maďarskú kresťanskodemokratickú alianciu, ako svoje zamestnanie uviedol kňaz / farár. Kolenčík skonštatoval, že podľa Kódexu kánonického práva a cirkevných dokumentov Cirkev od svojich kňazov žiada, aby sa aktívne nezapájali do práce v politických stranách a do riadenia odborových organizácií, aby tak mohli byť podľa príkladu Ježiša Krista, v duchovnom význame, ľuďmi pre všetkých. Odporúčame:Protivníci Kotlebu žiadajú neskoršiu tlač volebných lístkov, zvažujú spoločný prieskum „Tieto činnosti môžu byť veľkým nebezpečenstvom roztržky cirkevného spoločenstva, i keď samy o sebe sú dobré. O vhodnosti alebo nevhodnosti zapojenia sa kňaza do týchto činností musí vždy rozhodnúť iba kompetentná cirkevná osoba,“ dodal Kolenčík. O štyridsať kresiel poslancov Trnavského samosprávneho kraja sa bude v sobotu 4. novembra uchádzať v siedmich volebných obvodoch 247 zaregistrovaných kandidátov. Vo volebnom obvode Dunajská Streda, kde kandiduje aj farár Róbert Horváth, kandiduje na osem poslaneckých miest 37 kandidátov. Viac k témam: TTSK Trnavský samosprávny kraj, Voľby do VÚCZdroj: Webnoviny.sk - Trnavský kňaz Róbert Horváth bude kandidatúru vo voľbách na župana vysvetľovať nadriadeným © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trnavský kňaz Róbert Horváth bude kandidatúru vo voľbách na župana vysvetľovať nadriadeným

Primátora Galanty obžalovali pre zneužitie právomoci verejného činiteľa

GALANTA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Obžalobu pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa si v pondelok na Okresnom súde v Galante vypočul primátor Galanty Peter P. Trestného činu sa podľa obžaloby dopustil v polovici júna 2015, keď uzatvoril bez verejného obstarávania zmluvu s firmou, ktorá mala pre mesto vykonávať verejné obstarávanie. Primátor prišiel na súd očistiť svoje meno Primátor vyhlásil, že je absolútne nevinný a prišiel na súd očistiť svoje meno. Na tom istom súde čelí prvý muž Galanty aj obžalobe pre zločin machinácií pri verejnom obstarávaní, ani v tomto prípade svoju vinu nepripúšťa. Primátor Galanty sa uchádza v novembrových voľbách o kreslo krajského poslanca. Primátor potvrdil, že firmu na vykonávanie verejných obstarávaní pre mesto vybrala radnica priamo, zákon to podľa neho umožňoval. „My máme stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie, že v žiadnom prípade zákon porušený nebol,“ dodal. Čítali aj výpoveď nebohého Gauliedera Mesto Galanta malo v minulosti problémy s verejným obstarávaním, jedným z dôvodov bola aj dlhodobá práceneschopnosť pracovníčky, ktorá mala túto agendu v náplni práce. Na základe referencií preto uzatvorili zmluvu s firmou z Nitry, ktorá mala s verejným obstarávaním skúsenosti, bolo to však podľa primátora v súlade so zákonom. Ak by tak radnica neurobila, hrozilo by napríklad to, že v školských jedálňach by kuchárky nemohli variť, pretože by im nemal kto obstarávať suroviny. Na súde v pondelok vypovedali niekoľkí svedkovia a čítali výpoveď už nebohého mestského poslanca Františka Gauliedera. Práve on bol podľa primátora za oboma obvineniami, ktoré v súčasnosti rieši galantský súd. Hlavné pojednávanie dnes sudca odročil na december. Viac k témam: Galanta, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Primátora Galanty obžalovali pre zneužitie právomoci verejného činiteľa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Primátora Galanty obžalovali pre zneužitie právomoci verejného činiteľa

BSK: Konferencia o tradícii keramiky už zajtra

BRATISLAVA 18. septembra 2017 (WBN/PR) - Pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017 organizuje Bratislavský samosprávny kraj už po ôsmy raz odbornú konferenciu venovanú kultúrnemu dedičstvu župy, tentoraz s názvom "Tradícia keramiky v Bratislavskej župe a možnosti jej kreatívnej reflexie". Uskutoční sa v utorok 19. septembra 2017 v Modre Harmónii. “Každoročne prináša množstvo zaujímavých tém, ktoré účastníkov obohatia, pretože aj vďaka tejto konferencii môžu poznávať, zároveň aj prezentovať kultúrne dedičstvo a históriu bratislavskej župy. Tento rok je v centre pozornosti keramika, pretože dlhodobo považujeme modranskú keramiku za významnú súčasť hmotného kultúrneho dedičstva. Preto podporujeme všetky snahy o zachovanie jej tradície,” povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátor podujatia, Bratislavský samosprávny kraj, sa každý rok zameriava na iný segment kultúrneho dedičstva. Tohtoročný ôsmy ročník je venovaný keramike a to pod názvom „Tradícia keramiky v Bratislavskej župe a možnosti jej kreatívnej reflexie.“ Počas celého dňa sú pripravené zaujímavé prednášky,  ako Habánska keramika a jej vplyv na produkciu západného Slovenska, o ktorej porozpráva Zuzana Francová z Múzea mesta Bratislavy. Reflexiu západoslovenskej keramickej tradície na produkciu modranskej keramickej dielne predstaví Agáta Petrakovičová zo SNM – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre. Zahraničným hosťom na konferencii je aj tento rok Claudia Peschel – Wacha z Volkskundemuseum Wien, ktorá sa zameria na Keramický riad z Gmundenskych dielní v čase habánov. O generácii významných povojnových keramikov povie Viera Tarkayová zo SNM-Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, o Majstroch majoliky v súčasnosti a ich tvorivom potenciály pre budúcnosť etnografka Eva Ševčíková a o  Súčasných keramických majstroch prezentovaní v Malokarpatskom múzeu v Pezinku zase Hana Sedláčková z Malokarpatského múzea v Pezinku. Odznie aj informácia o novom smerovaní Slovenskej ľudovej majoliky. Konkrétne formy podpory tradície keramiky a keramickej výroby v Bratislavskej župe bude na konferencii prezentovať odbor cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja. Podujatie organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s projektom Heritage SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská Republika – Rakúsko. Detailný program konferencie "Tradícia keramiky v Bratislavskej župe a možnosti jej kreatívnej reflexie" a zoznam jednotlivých odborných príspevkov nájdete v prílohe. Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, keramika, Pavol FrešoZdroj: Webnoviny.sk - BSK: Konferencia o tradícii keramiky už zajtra © SITA Všetky práva vyhradené.

logo BSK: Konferencia o tradícii keramiky už zajtra

Vytypovali zoznam osôb, ktoré prišli do kontaktu s dokumentmi o daňovej kontrole v Kiskovej firme

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska v pondelok prijal ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) v súvislosti s únikom zákonom chránených daňových informácií o firme, ktorej je prezident spolumajiteľom. Agentúru SITA o tom informoval prezidentov hovorca Roman Krpelan. Minister Kažimír prezidenta informoval o doterajších krokoch Finančnej správy SR. Odporúčame:Video: Kiska kritizuje únik daňových dokumentov z jeho kampane, hovorí o mafiánskych praktikách Andrej Kiska podľa vyjadrenia svojho hovorcu uvítal, že štátne orgány si plnia svoje povinnosti a venujú prípadu potrebnú pozornosť. Prezident upozornil na to, že nejde o prvé zneužitie údajov o daňovníkoch na Slovensku a pripomenul, že vlani sa únik chránených informácií týkal napríklad poslanca Igora Matoviča. Preto je podľa Kisku nevyhnutné dôsledné vyšetrenie podobných prípadov. Údaje z informačného systému finančnej správy Podľa Petra Kažimíra ministerstvo financií na základe údajov z informačného systému finančnej správy (ISFS) identifikovalo úzky okruh ľudí, ktorí prišli do kontaktu so zverejnenými dokumentmi. Odporúčame:Kažimír reaguje na Kiskovu kritiku úniku informácií a vyzýva ho, aby vážil svoje slová Ako agentúru SITA informovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová, šéf rezortu Peter Kažimír v pondelok ráno informoval prezidenta o zistených poznatkoch. „Vďaka ISFS vieme mená ľudí, dátumy a presné časy, kedy s dokumentmi prišli do kontaktu. Samozrejme, je otázkou ďalšieho vyšetrovania, či k týmto informáciám mali prístup z titulu vykonávaných služobných úkonov,“ uviedol Kažimír a dodal, že ministerstvo zistenia postúpi orgánom činným v trestnom konaní. Finančná správa musí zostať nezávislá Minister financií zároveň pripomenul, že okrem finančnej správy prišli do kontaktu s dokumentmi aj ďalšie subjekty, či už išlo o kontrolovanú firmu alebo orgány činné v trestnom konaní. „S prezidentom sme sa zhodli, že okolnosti tohto a podobných prípadov, ktoré vždy vyvolávajú mediálny záujem, nesmú mať dopad na odhodlanie pracovníkov finančnej správy zodpovedne si plniť svoje povinnosti vrátane daňových kontrol ústavných činiteľov. Finančná správa musí zostať nezávislá a jej pracovníci majú a musia mať voľné ruky pre svoju prácu,“ povedal Kažimír. Spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Kiska, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala, a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla. Redakcii Denníka N zaslal policajné uznesenia a dokumenty z daňového úradu anonym, vyšetrovanie Kiskovej firmy denníku potvrdili dva zdroje. Viac k témam: Andrej Kiska, Finančná správa SR, ISFS informačný systém finančnej správy, Ministerstvo financií SR, Peter KažimírZdroj: Webnoviny.sk - Vytypovali zoznam osôb, ktoré prišli do kontaktu s dokumentmi o daňovej kontrole v Kiskovej firme © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vytypovali zoznam osôb, ktoré prišli do kontaktu s dokumentmi o daňovej kontrole v Kiskovej firme

Foto: Mladý motorkár neprežil náraz do zaparkovaného auta

BRATISLAVA/DOLNÝ KUBÍN 18. septembra (WebNoviny.sk) - Mladý motorkár neprežil náraz do zaparkovaného auta. Nešťastie sa stalo v nedeľu popoludní v Zázrivej v okrese Dolný Kubín. Odporúčame:Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie Ako agentúru SITA informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, 33-ročný motocyklista zo zatiaľ nezistených príčin narazil do VW Touran, zomrel na mieste. Prípadný alkohol či iné návykové látky u motorkára budú zisťovať pri pitve. Presné okolnosti nehody polícia vyšetruje. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Mladý motorkár neprežil náraz do zaparkovaného auta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Mladý motorkár neprežil náraz do zaparkovaného auta

Foto: Polícia hľadá svedkov nehody, nákladné auto zrazilo cyklistu

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Polícia hľadá svedkov nehody, ktorá sa stala ešte v stredu 13. septembra v bratislavských Podunajských Biskupiciach. Odporúčame:Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, na svetelnej križovatke Lieskovská, Mramorová a Ulica Svornosti zrazilo nákladné auto 46-ročného cyklistu, ktorý skončil v nemocnici. Akékoľvek informácie, ktoré by mohli pomôcť pri objasňovaní nehody, je možné oznámiť na linke 158. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Polícia hľadá svedkov nehody, nákladné auto zrazilo cyklistu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Polícia hľadá svedkov nehody, nákladné auto zrazilo cyklistu

Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie

BRATISLAVA/LEVICE 18. septembra (WebNoviny.sk) - V prípade tragickej nehody, ktorá si v nedeľu medzi Šahami a Hrkovcami v Levickom okrese vyžiadala život štvorčlennej rodiny, začala polícia trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Odporúčame:Aktualizované: Na ceste I/66 sa zrazil autobus s autom, zahynul mladý pár a dve deti Podľa doterajších informácií 24-ročný vodič Seatu Cordoba prešiel do protismeru a čelne sa zrazil so zájazdovým autobusom. Po zrážke auto začalo horieť. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, okrem mladého vodiča v aute zahynula aj 27-ročná žena a dve deti (3 a 5 r.). Vodičovi autobusu alkohol nezistili, v krvi vodiča osobného auta to budú zisťovať pri pitve. Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia polícia vyšetruje. Zobraziť fotogalériu k článku:Na ceste I/66 sa zrazil autobus s autom, zahynul mladý pár a dve deti Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: V prípade nehody, pri ktorej zomrela mladá rodina, začali trestné stíhanie

Zdravotná starostlivosť na onkológii v DFNsP v Bratislave je zabezpečená, ubezpečuje vedenie

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Z Kliniky detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave odišlo v ostatných rokoch deväť lekárov. Upozornili na to rodičia onkologických pacientov v otvorenom liste, ktorý adresovali ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. Ako sa píše v liste, nešlo o hromadné výpovede a koordinovaný odchod. Odporúčame:Skoro 90 % rodín sa zadĺži, ak im ochorie dieťa na rakovinu, upozornil Kiska "Nemáme kam ísť s našimi deťmi, nemáme možnosť inej voľby. Preto veríme, že rozumiete nášmu rozhodnutiu napísať tento list anonymne. Niektoré naše deti už liečbu na klinike skončili a chodia len na kontroly, niektoré sa ešte liečia... no vlastne nikto z nás nemá záruku, že sa práve jeho dieťa po recidíve nevráti späť na kliniku," odkázali rodičia ministrovi. Anonymný list Odchod lekárov nastal podľa rodičov v priebehu dvoch rokov. "A tento exodus lekárov sa začal rok po zmene vedenia kliniky, keď po bývalej pani prednostke Emílii Keiserovej prevzala funkciu docentka Alexandra Kolenová. Do akej miery táto zmena spôsobila odliv lekárov, nám neprináleží hodnotiť. Isté je, že sa začal jej príchodom," upozornili rodičia. Odporúčame:Nová šanca pre deti po transplantácii krvotvorných buniek Generálny riaditeľ DFNsP Ladislav Kužela v pondelok na tlačovej konferencii ubezpečil, že v nemocnici je bezpečnosť a kvalitná zdravotná starostlivosť pre každé dieťa a v každej situácii na prvom mieste. Obrana vedenia "Môžem všetkých ubezpečiť, že na každom pracovisku nemocnice vrátane všetkých pracovísk Kliniky detskej hematológie a onkológie je zabezpečená zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu a o malých pacientov sa stará dostatočný počet lekárov vrátane vysokošpecializovaných dvojatestovaných lekárov," objasnil Kužela. Odporúčame:Predčasné vianoce v DFNsP na Kramároch Ako pokračoval, vedenie kliniky nemalo problém v poslednom období, dokonca ani počas leta, kedy si lekári čerpali dovolenky, zabezpečiť prevádzku na klinike vrátane služieb. "Je nám veľmi ľúto, že anonymné informácie takto znepokojujú a stresujú deti s rakovinou a ich rodičov, ktorí majú aj bez týchto informácií vážne obavy o životy a zdravie svojich chorých detí," uviedol Kužela. Vytrhnuté z kontextu Generálny riaditeľ potvrdil, že za tri roky z kliniky, vrátane Transplantačnej jednotky kostnej drene, odišlo deväť lekárov a len jeden z nich bol plne kvalifikovaný so špecializačnou skúškou z pediatrie a pediatrickej hematológie a onkológie. Informácie o výpovediach, ktoré sú spájané s novým vedením kliniky, sú podľa Kuželu vytrhnuté z kontextu. "Jeden z lekárov napríklad odišiel ešte pred nástupom nového vedenia, ďalší na klinike absolvoval len postgraduálne štúdium a po jeho ukončení odišiel," dodal generálny riaditeľ. Aktuálne na klinike pôsobí 31 lekárov z toho 17 špecialistov. Viac k témam: Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave, onkológia, výpoveď lekárovZdroj: Webnoviny.sk - Zdravotná starostlivosť na onkológii v DFNsP v Bratislave je zabezpečená, ubezpečuje vedenie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zdravotná starostlivosť na onkológii v DFNsP v Bratislave je zabezpečená, ubezpečuje vedenie

Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci

BRATISLAVA 18. septembra 2017 (WBN/PR) - Najnovší smartfón z radu Note sa už začal predávať aj na Slovensku. Novinka sa môže pochváliť duálnym fotoaparátom s optickou stabilizáciou, vylepšeným perom S Pen a väčším Infinity displejom.   Samsung predstavuje najväčší smartfón z rodiny Galaxy, ktorý je už v predaji aj na Slovensku – Galaxy Note8. Disponuje Super AMOLED Infinity displejom s 6,3-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením Quad HD+, ktoré vám dovoľujú zobraziť viac, a o to menej ste pri používaní telefónu nútený zobrazeným obsahom listovať. So Samsung Galaxy Note8 máte viac priestoru pre sledovanie, čítanie, kreslenie, a stáva sa tak dokonalým telefónom pre multitasking. Väčší displej, viac aplikácií Výhody funkcie Multi Window (zobrazenie viacerých okien) sú už známe z predchádzajúcej verzie. Note8 však ponúka novú funkciu párovania aplikácií App Pair, ktorá vám umožňuje na okraji obrazovky vytvoriť vlastné páry aplikácií a následne ich jednoducho spúšťať súčasne. Môžete tak napríklad sledovať video a zároveň si posielať správy s vašimi priateľmi. Ešte lepšie pero S Pen Charakteristickým znakom radu Note je neodmysliteľné pero S Pen, ktorým je vybavený aj Galaxy Note8. Jeho najnovšia verzia však ponúka úplne nové možnosti. S Pen je vybavené jemnejším hrotom, je citlivejšie na tlak a ponúka funkcie, ktoré vám umožňujú vyjadriť sa spôsobmi, aké doposiaľ žiadny stylus ani smartfón neponúkli. Absolútnou novinkou je funkcia Live Message pre zasielanie živých správ, s ktorou získavate možnosť zdieľať animované texty a kresby naprieč platformami podporujúcimi animované obrázky vo formáte GIF (AGIF). Dva je viac ako jeden Galaxy Note8 disponuje dvoma zadnými fotoaparátmi s rozlíšením 12 megapixelov. Oba fotoaparáty, t.j. fotoaparát so širokouhlým objektívom a s teleobjektívom, sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu (OIS), čo vám umožňuje zachytiť ostrejšie snímky. Navyše v režime Dual Capture urobia snímku oba zadné fotoaparáty súčasne a obe snímky môžete uložiť – detailný záber urobený teleobjektívom i širokouhlý záber zachytávajúci celú scénu. Viac k témam: mobil, Samsung, Samsung Galaxy Note8Zdroj: Webnoviny.sk - Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Dolný Kubín, Beňová Lehota, Bziny, Istebné, Jasenová, Medzibrodie nad Oravou, Mokraď, Oravská Poruba, Revisné, Vyšný Kubín
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang